10 soruda Menopoz ve Menopoz Tedavisi

Kadınların yumurtlama fonksiyonunun kesilmesi ile yaşadıkları bu doğal süreçte hormon seviyelerinin düşürülmesi sonucunda önemli sorunlar ortaya çıkabileceğini belirten Anadolu Kadın Hastalıkları ve Doğum Merkezi uzmanları, “Menopoz bir hastalık değil, östrojen olduğu için vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur “. koruyucu etki daha büyüktür, kalp hastalığı, osteoporoz ve diğer sağlık sorunları, sorunlarla karşılaşma riskini artırır. Bu nedenle bu özel döneme hazırlıklı olmak ve yaratacağı sert etkileri azaltmak gerekir. Menopoz döneminde tıbbi desteğin yanı sıra, kadınların bu doğal sürece bilinçli olarak hazırlanmaları çok önemli ”diyerek menopozla ilgili en önemli sorulara ışık tutan 10 Kadın İçin Temel Soruyu yanıtladı.menopoz tedavisi, menopozda hormon tedavisi, menopoz hormon tedavisi yapımı

Menopoz bir hastalık değilse, tıbbi destek neden bu kadar önemli?

Bu dönem normal bir yaşam süreci olarak kabul edilmekle birlikte, hormon düzeylerinin azalmasına bağlı olarak ateş, anksiyete, uykusuzluk, ellerde ve ayaklarda karıncalanma gibi yaşam kalitesini düşüren etkiler, daha sonra osteoporoz, kardiyovasküler hastalık, meme ve Jinekolojik kanser: Artmış risk, idrar yolu sorunları, kırışıklıklar ve cilt sarkması gibi sorunları beraberinde getirir. Bu noktada tıbbi desteğin kadının yaşam kalitesi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Ayrıca menopoz başlangıcı düşünüldüğünde adet düzensizlikleri veya düzensiz kanamalar normal kabul edilmemeli, bu dönemde jinekolojik kanserlerin de sıklıkla görülebileceği düşünüldüğünde, doktorunuza danışmalı ve yılda bir kez jinekolojik muayene yaptırmalısınız.

Menopozun Olumsuz Etkileri Nasıl Tedavi Edilir?

Her kadının farklı ihtiyaçları olduğu için standart bir menopoz tedavisinden bahsetmek imkansızdır. Örneğin, belirli bir kişiye göre uyarlanması gereken bir tedavide; Bir kadın gece sıcak basmaları nedeniyle aktif olarak çalışıyor ve zayıf uyuyorsa, bu onun iş hayatını olumsuz etkiler. Başka bir kadının ailesinde erken kemik kırıkları yaygınsa, menopoz bu yönde ele alınmalıdır. Meme dokusu yoğun, fibrokistik ise veya ailede meme kanseri varsa tedavide bu düşünülmelidir. Tüm bu noktalar ayrı ayrı dikkatle incelenmeli ve menopoz sonrası ortaya çıkabilecek sağlık sorunları düzenli olarak izlenerek risk faktörleri belirlenmelidir.

Cinsellik menopozla mı bitiyor?

Menopozdan sonra kadın cinselliğinde üç önemli değişiklik vardır. Birincisi vajinaya salgılanan sıvı miktarının azalması, ikincisi vajinanın yüzeyini oluşturan mukoza zarı adı verilen dokunun incelmesi, ikincisi ise vajinayı çevreleyen kaslarda elastikiyet kaybıdır. … Bunlar, bu yaş grubundaki tıbbi olarak disparoni adı verilen ağrılı ilişkinin en yaygın nedenleridir. Tedavi edilmeyen kadınlarda vajinada kuruluk ve gerginlik hissi yaşanır, cinsel ilişki sırasında yanma ve tahriş oluşabilir. Vajinal ilaçlarla kadınlar sağlıklı bir vajinaya kavuşabilir ve cinsel olarak aktif kalabilir. Bu amaçla kullanılabilecek ilaçların da idrar yolu enfeksiyonlarını önlediği ve bu yaş grubunda sık görülen idrar kaçırma şikayetlerini azalttığı gösterilmiştir.

Menopoz döneminde jinekolojik kanser riski arttı mı?

Menopoz döneminde bazı kanserler yaşla birlikte artar. Menopoz sırasında, progesteron hormonunun düşük salgılanması ve östrojen seviyelerinde göreceli bir artış nedeniyle rahimde değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bu dönemde rahim kanseri, ya progesteron salgılanmasının azalması ya da dış hormon östrojeninin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenle menopoz döneminde hormon replasman ilaçları östrojen ve progesteron dengesini korur. Bu, rahim kanseri gelişme olasılığını azaltır. Smear ile rahim ağzı kanseri zamanında tespit edilebilirse tedavisi ve operasyonları basittir ve hastaların yaşam kalitesini bozmaz. Bu aşamada elbette hastaların tümörlerle savaşmak için düzenli kontroller yaptırması çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir