Adet Sancısının Nedenleri Nelerdir? Adet (Regl) Sancısı Nasıl Geçer?

Bir çok kadın, hayatının belli dönemlerinde adet (regl) sancısı ile karşılaşır. Aslında hafif sancılar adet döneminde normal olarak kabul edilse de, bazı kadınlar şiddetli adet sancısı ile mücadele etmek zorunda kalabilmektedir.adet sancısı nedenleri, regl sancısı nasıl geçer, regl sancısını geçirme

Dismenore olarak da adlandırılan adet sancıları, genellikle ciddi bir sağlık durumunun belirtisi değildir ve bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile bu ağrılardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet dönemi boyunca rahim içerisindeki kanın boşalması için rahim duvarı kuvvetlice büzüşerek kasılır. Rahim kas duvarı kasıldığında, rahmi saran kan damarları sıkışır. Bu durum geçici olarak kan akışını ve dolayısıyla oksijen akışını keser. Oksijensiz kalan rahimdeki dokular adet sancılarını tetikleyen kimyasalları serbest bırakır. Bu kimyasallar da prostaglandin adı verilen diğer kimyasalların üretimini teşvik ederek rahim kasılmalarının artmasına neden olur ve ağrı şiddetini arttırır. Adet sancısı genel olarak sürecin normal bir parçası olsa da şiddetli ağrılar bazen tıbbi bir problemden de kaynaklanabilir. Rahimde kiste neden olan endometriozis başta olmak üzere, miyom, rahim tümörleri, rahim ağzının dar olması, aşırı kilo, rahim-fallop tüpleri ve yumurtalıkların iltihaplanması şiddetli adet sancısı yaşanmasına neden olabilmektedir.

Herhangi bir hastalık veya problemden kaynaklı olmayan adet ağrıları, genellikle ilerleyen yaşlarda hafifler. Ancak, bu süre zarfında ağrılarınızı hafifletecek bazı doğal ve etkili yöntemler uygulayabilirsiniz.

Adet Sancısı Nasıl Geçer? Adet Sancısına ne İyi Gelir?

Ağrılarınızı kontrol altına almak için ibuprofen ve aspirin gibi ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak, ilaç kullanmadan önce uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler de var.

İşte adet sancısını kesen bir kaç doğal tavsiye:.

  1. Isı terapisi: Regl sancılarınız varsa ilk olarak oldukça pratik ve etkili olan ısı uygulamasını deneyebilirsiniz. Bunun için sıcak su torbası veya sıcak bir havluyu (havluyu ütüyle ısıtabilirsiniz) karnınıza ve bel kısmınıza koyabilirsiniz. Bu uygulama adet sancılarının büyük ölçüde hafiflemesine yardımcı olur.
  2. Sıcak duş: Sıcak duş da ağrı ve sancılarınızın hafiflemesini sağlayan etkili yöntemlerden biridir.
  3. Bitki çayları: Papatya ve zencefil çayı gibi yatıştırıcı özelliği olan bitki çayları ile adet sancısından kurtulabilirsiniz. Papatya çayı stresten arındırma ve kas gevşetici özelliklere sahiptir. Zencefil çayı ise ağrı kesici, adet söktürücü ve iltihap giderici en etkili bitkilerden biridir.
  4. Dereotu: Bu mucize bitki adet kramplarını rahatlatmaya yardımcı olan ve tüm adet periyodunu daha az stresli kılan eşsiz bir bitkidir. Dereotu doğrudan ağrı ve vücuttaki iltihapları hedef alarak adet sancısı da dahil diğer ağrıları giderme yeteneğine sahiptir.
  5. Magnezyum içeren gıdalar: Magnezyum yönünden zengin gıdalar herkes için faydalıdır, ancak şiddetli adet sancısı olan kadınlar için özellikle tavsiye edilir. Magnezyum, sinir ve kas fonksiyonunun modüle edilmesine yardımcı olması nedeniyle ağrıyı hafifleten doğal bir mineraldir. Magnezyum açısından en zengin besinler arasında ıspanak, taze fasulye, siyah fasulye, badem, kinoa, kuşkonmaz, avokado ve uskumru gibi besinler bulunur.
  6. Egzersiz: Fiziksel aktivite, özellikle yoga ve pilates gibi rahatlatıcı egzersizler adet kramplarını ve ağrılarını hafifletebilir. Ayrıca yüzme ve hafif tempolu yürüyüş de deneyebilirsiniz.
  7. Sigara ve alkol: Her iki maddenin de adet sancılarını şiddetlendirdiği çeşitli çalışmalarla belirlenmiştir. Bu nedenle, en azından adet süresi boyunca, bunları tüketmekten kaçının.
  8. Masaj: Özellikle lavanta yağı ve mercanköşk yağı ile yapacağınız masaj, menstrüel ağrıyı hafifletmek için oldukça etkilidir.

Adet sancısı doğurganlığı etkiler mi?

Normal şartlarda adet döngüsünün bir parçası olan adet sancısı doğurganlığı etkilemez. Ancak sancıların sebebi tıbbi bir rahatsızlıktan kaynaklıysa, bu durum tedavi edilmediği sürece doğurganlığınız olumsuz etkilenebilir.

Sancılarınız günlük işlerinizi aksatmanıza neden olacak kadar şiddetliyse, kanama yoğunluğunda öncesine oranla ciddi artış varsa, kramplar ve ağrılarda olağan dışı bir şiddetlenme varsa ve adetiniz bir kaç günden daha uzun sürerse mutlaka doktorunuzla görüşün. Olası ciddi bir problemin erken teşhis edilmesi ve zamanında tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir