Ağız bakımı diş fırçalamaktan ibaret değildir!

Ağız bakımı denildiği zaman çoğumuzun aklına sadece diş fırçalamak geliyor. Fakat ağız temizliği sadece diş fırçalamaktan ibaret değildir. Bu nedenle çoğumuz dişlerini düzenli fırçaladığı halde ağız bakımı konusunda sorunlarla karşı karşıya gelebiliyor. Sağlıklı bir ağız için yapılacak birbirinden farklı birçok ağız bakım işlemi bulunmaktadır.ağız bakımı nasıl yapılır, ağız bakımı yapma, ağız bakımında kullanılanlar

Diş fırçaları

Ağız ile diş temizliği denilince aklımıza ilk gelen nesnelerdendir. Diş yüzeyinin etkin bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır. Diş fırçası seçiminde kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar fırça kıllarının orta sertlikte olması, fırça kıllarında açı olmaması, fırça yüzeyinin düzgün olması ile kılların ucunun yuvarlatılmış olması gerekir. Elektrikli diş fırçaları da diş temizliğinde oldukça etkilidirler. Diğer bir konu ise diş fırçasını bastırmak bu daha iyi temizlemenize yardımcı olmamaktadır.

Diş ipi

Diş temizliğinde diş fırçasının en önemli tamamlayıcısı diş ipleridir. Diş arasında biriken atıkların temizlenmesinde diş fırçaları yeterli olmaz. Bu sebeple de diş ipi kullanmak gerekir. Kürdan gibi malzemeler diş arasında ki atıkları temizlerken dişlerin zarar görmesine de yol açmaktadır. Bu nedenle bunların kullanımı yanlış oluyor.

Diş macunları

Diş temizliği ile dişleri güçlendirmek için kullanılan temel diş temizliği ürünlerindendir. Ancak dil macunu seçmek için bazı hususları iyi bilmek gerekiyor. Bunlardan ilki nasıl bir ağız ve diş probleminizin olduğu bilinmelidir. Bu doğrultu da en doğru diş macununu almak için diş hekiminize danışınız.

Gargaralar

Ağız içerisinde oluşması muhtemel olan bakterilerin önlenmesinde kullanılan ağız gargaraları içerisinde bulunan kimyasallar nedeniyle dikkatli kullanılması gereken ağız bakım ürünlerindendir. Sağlıklı sonuçlar almak için ağız gargarası kullanmadan önce diş hekiminizde danışmalısınız.

Ağız duşları

Pek çok kişi ağız temizliğinde ağız duşlarından haberdar olmaz. Ağız duşları diş ipi ile aynı işlevi gören bir işlemlerdendir. Birçok kişi bunu gargara ile karıştırır.  Su ile çalışan bir cihaza denmektedir. Belirli basınç ile dişlerinizin temizlenmesini sağlıyor.

Dil temizleyiciler

Dilimizde üzerinde yemek artıklarını bulunur. Dil yüzeyi düzenli olarak temizlenmezse ağız kokusuna sebebiyet vermektedir. Dil temizleyicisinin kullanımı oldukça kolaylardır. Yapmanız gereken sadece dilinizin üzerini sıyırma işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir