Akrep Türleri Nelerdir?

Kalın Makaslı Akrep(ScorpioMaurus) Kalın Kıskaçlı Akrep

Yaşam Bölgeleri: Kalın Makaslı Akrepler dünya üzerinde Türkiye, Kuzey Afrika ve Ortadoğu Bölgelerinde görülmektedirler. Kökenlerinin özellikle Kuzey Afrika bölgesine dayanıldığı düşünülmektedir. Ülkemizde ise Iğdır, Hatay, Elazığ,  Diyarbakır ve Adana gibi şehirlerimizde yayılım göstermektedirler.akrep türleri neler, akrep türleri, kaç tür akrep var

Biyolojik Yapısı: Kalın Makaslı Akrepler genellikle kahverengi, sarı ve koyu kırmızı renklerinde gözlemlenmiştir. Boyları 60 ile 85 mm arasında olup; türleri arasında büyük boy akrep diye tabir edilebilmektedir. Yapılan incelemelerde boyları enlerinin en az yarısı kadar olduğu görülmüştür. Kıskaç bölümleri oldukça güçlü yapıda olup; oldukça geniş ve yuvarlık bir görünüm içerisindedir. Kalın Makaslı Akrepler üç çift yan gözlere sahiptirler. Bu biyolojik yapıları sayesinde avlarını yakalamada avlarına karşı bir üstünlük sağlarlar. Kuyruklarındaki en son halkasında iğneleri bulunmaktadır. Bir defada 35 ile 40 adet arasında yavru doğurabilmektedirler.

Kalın kuyruklu akrep(AndroctonusCrassicauda)

Görülen Bölgeleri: Kalın Kuyruklu akrepler dünyada Irak, İran, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi orta Asyabölgelerinde görülür. Türkiye de ise Güney ve doğu Anadolu bölgelerinde Bulunan Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Mersin ve Adana gibi bilgelerde görülmektedir.

Biyolojik Yapısı: Vücut yapısı olarak ortalama 8 cm uzunluğunda kalın kuyruklu akrepler siyah ve kahverengi renklerinde görülmektedir. 10 ile 15 yıl arasında yaşam süreleri bulunan bu akrep türü; tek seferde 40-60 arasında yavru yapabiliyor. Kalın kuyruklu akrebin görüldüğü yerlerde birden fazla olduğu anlaşılmalıdır.

Yaşama Alanları: Sıcak ve kuytu diye tabir edebileceğimiz bölgelerde görülürler. Harabelerde ki taş altlarında, hayvanların bulunduğu ahırlarda ve köy evlerinde insanlara yakın bulunan ortamlarda yuvalanabilirler.

Besleniş Şekilleri: Gece Karanlığında ortaya çıkan kalın kuyruklu akrepler en ufak titreşimi bile hissedebilen vücut sistemleri sayesinde larvalar, örümcekler ve çıyan gibi canlılarla beslenirler.

Sağlık Açısından Zararları: Kalın Kuyruklu akrep Ölümcül tehlikeye sebebiyet verebilecek kadar zararlı ve tehlikedir. Akrep sokmalarında sarıakrepten sonra ikinci türdür.

Yaşam Alanları: Bu akrep türümüz daha çok açık arazilerde,steplerde, yerleşim yerlerinde ve özellikle çöllerde görülmektedirler. Afrika ülkelerinde coğrafik yapıları yüzünden yerleşim yerlerinde geniş bir coğrafyaya yayılmışlardır. Ormanlık alanları da seven Kalın Makaslı Akrep türleri buralarda ağaçların diplerinde yuvalanmışlardır.

Beslenme Şekilleri: Ormanlık alanlarda yaşamayı seven Kalın Makaslı Akrep türleri bu alanlarda yaşayan çıyan, haşereler ve hayvansal atık ve leşlerle besin ihtiyaçlarını giderirler

Sağlık Açısından Zararları: İnsan sağlığı açısından tehlike arz etmeyen bir türdür. Afrika ülkelerinin coğrafik yapılarından dolayı Yıl içerisinde yüzlerce Kalın Makaslı Akrep türü vakası meydana gelmektedir. Fakat tehlike yaratabilecek herhangi bir durum gözlenmemiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir