Alkollü Araç Kullanımının Zararları

Alkollu arac kullanmak Alkollü Araç KullanımıÜlkemiz de son yıllar da araç trafik kazalarından kaynaklanan ölümler bir hayli arttı. Bunlara alkollü araç kullanma, dikkatsizlik veya bayramlardaki yoğunluk diyebiliriz. Kullandığınız sürücü belgesini trafik emniyet müdürlüğüne aşağıdaki yazan nedenlerden dolayı kaptırabilirsiniz ;

alkollü araç kullanma, alkollü trafiğe çıkma, alkollüyken araç kullanmanın zararları
DrunkDrive

– Alkollü araç kullanımı

– Trafik kurallarına uymama

– Kaçak eşya , yük vb şeyler taşıma

gibi nedenlerden dolayı ehliyetimizi kaptırabiliriz.

Bura da özellikle de alkole değinmek istiyorum .

Alkollü araç kullandım cezası nedir ?

Kaza riskinin çok olması nedeni ile polislerin alkollü araç kullanımlarına özel önlenmi vardır . Eğer aracı alkollü bir durum da kullanıyorsanız 2918 sayılı kanunun 5. maddesine göre aracınız trafikten men edilir ve sürücü belgeniz 6 ay süre ile polis memuru tarafından geri alınır .

Eğer bu suçu tekrar işlerseniz yani 2. bir durumda yine aracınız trafikten men edilir ve ehliyetiniz ( sürücü belgesi ) 2 yıl süreyle elinizden alınarak emniyette bekletilir.

Aynı sürücü aynı suçu 3. kez işlerse araç yine trafikten men edilir sürücü belgesi yani ehliyet 5 yıl süre ile kullanıcı elinden alınır emniyette bekletilir ve 6 ay ve üzeri olmak üzere hapis cezasına çaptırılır . Ve bunların sonucun da durumları uygun ise geri belgeler iade edilir.

Trafik kazaları genel de dikkatsizlikten kaynaklanmaktadır . Bunun sonucunda da alkol en büyük dikkatsizliğe neden olan şeydir. Bunun için alkollü trafiğe çıkmamaya dikkat edilmelidir.

Türkiye de kamu çalışanlarının ( memur ) tarikte kesinlikle alkol kullanmaları yasaklanmıştır . Diğerleri içinse bir sınır promil belirlenmiştir.  Bu sınır yarım kilo alkole eşit olan 0.50 promildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir