Ayak Uyuşması Ve Nedenleri

Ayak Uyuşması Ve Nedenleri

Ayak uyuşması, sadece ayak parmaklarında veya ayağı da içine alarak bacağın büyük bir bölümünde ortaya çıkabilir. Bu uyuşma, nedenine göre bazen iki ayağa da yayılır. Mutlaka kontrol altına alınması gereken bu rahatsızlık, pek çok neden bağlı olarak yaşanmaktadır.

Ayak Uyuşmasının Nedenleri

Yanlış Ayakkabı Kullanımı

Özellikle çok yüksek topuklu ve rahatsız ayakkabılar, uzun süre giyildiği zaman bu durum ayak sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüksek topuklu ayakkabıların içerisinde duruş bozukluğuna maruz kalan ayaklarda, sinirler sıkışarak uyuşma hissi yaratabilir. Ayakta uyuşma nedenleri içerisinde en sık yaşanan durumdur.

Bel Fıtığı Veya Disk Kayması

Bel omurlarındaki sinirlerin sıkışması veya omurların arasındaki disk kıkırdağının aşınması sonucunda sinirlere uygulanan baskı, ayaklarda uyuşma yapmaktadır. Bu durum önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü tedavi edilmezse, sinire olan baskı büyür ve ayaklarda tamamen bir his kaybı yaşanabilir. Bel fıtığı ve disk kayması MR çekimi ile kolaylıkla tespit edilmektedir. Bel fıtığında, fizik tedavi veya cerrahi müdahale ile tedavi sağlanır.

Kas Hastalıkları

-Kas erimesi

– MS

-ALS

Bu hastalıklar geri dönüşü olmayan, ciddi rahatsızlıklardır. Ancak erken teşhis ile hastalığın seyri yavaşlatılabilir veya durdurulabilir. Bu nedenle ayakta uyuşması hissedildiği an doktora başvurmak, önlem almak için gereklidir.

Zona

Zona hastalığı sinirlerin iltihaplanmasıyla ilgili ve çok ağrılı geçen bir hastalıktır. Bacak, ayak veya bu bölgelere yakın yerlerde ortaya çıkabilecek bir zona hastalığı, ayakta uyuşması hissi yaratmaktadır.

Tarsal Tünel Sendromu

Bu hastalık, ayak bileğinin arka tarafına doğru yer alan sinirleri etkiler. Bu sinirlerin sıkışması ile ortaya ayak uyuşukluğu çıkar. Bu hastalıkta cerrahi müdahale önerilebilir. Ancak ilaç tedavisiyle de iyileşme görülmektedir.

Diğer Nedenler

Ayakta uyuşma nedenleri bazen şu hastalıklara bağlı olarak da ortaya çıkar:

-Şeker hastalığı

-Kan dolaşımı bozuklukluları ve damar tıkanıklığı

-Magnezyum eksikliği

-Alkol ve madde bağımlılığı

Ayak Uyuşması Hissinde Neler Yapılmalıdır?

Bu his nedensiz olarak birdenbire ortaya çıktıysa ve sürekli, devam ediyorsa, bir doktora görünmeniz gerekir. Bunun dışında ayakkabılarınızı değiştirip, ayaklarınızı yüksek bir yere kaldırarak dinlendirmeniz, rahatlamanızı sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir