BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER NELERDİR?

Bağışıklık sistemi insan vücudunun hastalık ve rahatsızlıklardan korunabilmesi için elbette gereklidir. İmmün sistem olarak da adlandırılan bağışıklık sisteminin zayıf olması bireyleri çeşitli mikrop ile virüslere karşı savunmasız hale getirmektedir. Birçok kişi hastalıkların sadece kış aylarında yaygın olduğunu düşünmektedir. Ancak aslında bahar aylarında çok daha fazla kişi salgın hastalıkların pençesinde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra mevsime bağlı olmayan hastalıkların varlığı da bir gerçektir. Dolayısıyla yılın her anında vücudumuzun savunma mekanizmasını desteklememiz gerekmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tam anlamıyla bunu yapmanıza yardımcı olur.bağışıklık sistemi, bağışıklığı güçlendirme, bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Sebze ve meyveler bildiğiniz gibi insan vücudu için gerekli olan tüm maddeleri barındırıyorlar ve bu yalnızca C vitaminiyle de sınırlı değildir. Sadece turunçgillere yüklenmek yerine çeşitli ve farklı meyve ile sebzeleri tüketirseniz vücudunuzun defansını güçlendirirsiniz. Bu ürünleri gerek çiğ tüketebilir, gerekse de pişerken faydalarının kaybolmaması için kızartmaların yerine sulu yemek yahut buğulama yöntemini tercih edilebilir. Elbette düzenli olarak kırmızı ve beyaz et tüketimi de kesinlikle gereklidir. Hiç et yememek sağlıklı değil fakat eti abartmak da bir o kadar sağlıksızdır. Etlerden alınan proteinler vücudumuzun yapı mekanizmasının oluşmasına yardımcı oluyor ve savunma hücrelerimizi arttırmaktadır. Fakat kızartma gibi sağlıksız şekilde tüketmek yerine, haşlama, buğulama, ızgara gibi seçeneklerini tercih etmelisiniz. Tabii ki 7 gün 24 saat et yemek yerine sebze yemeklerinizin yanında da et seçenekleri sunalabilir.

Süt ile süt ürünlerinin kullanımı da uzun yaşamın ve kuvvetli bağışıklık sisteminin temelleri arasında yer almaktadır. Orta asya’da tüketilen bol süt ürünlü beslenme faktörü insanların hayatlarını ne kadar uzattığı ve uzun yaşlara kadar sağlıklı yaşamalarına imkan tanıdığı bilinmektedir. Süt, kefir, yoğurt, peynir ile diğer süt ürünlerini günde en az bir defa tüketerek siz de hem hastalıklardan korunabilirsiniz, hem de iskelet sisteminizi güçlendirmiş olursunuz. Yeşil çay ile pek çok diğer bitki çayı insan vücuduna yardımcı olabilecek elementleri içerisinde barındırmaktadır. Özellikle sakinleştirici etkisi bulunan çaylar bile sırf stresinizi aldıklarından dolayı her zaman hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlamaktadır. Bu sebeple sevdiğiniz bitki çayları varsa her gün onlardan da birer bardak tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir