BCA Hakkında Merak Edilenler

Vücut geliştiricilerin yemek planlarında protein diyetine bağlı kaldıklarını duymuş olmalısınız. Kırmızı et, yumurta, tavuk, balık gibi kaliteli protein kaynakları kullanarak kas gelişimi için etkili protein alımına özen gösterin.

Ayrıca yaygın olarak kullanılan, farklı sindirim süreleri olan peynir altı suyu ve kazein gibi protein kaynaklarıdır. BCAA; İzolösin, valin ve lösin üçlüsünden oluşan bir amino asit takviyesidir. Kas kütlesini artırmak isteyen kişilerin kullandığı BCAA, egzersiz sırasındaki performanslarını da artırmaya yardımcı olur.bca ne demek, bca neden kullanılır, bca nelere etki eder

Hızlı kilo kaybını teşvik eden amino asit takviyeleri, kas oluşturmaya da yardımcı oldukları için sıklıkla kullanılır. Daha az karbonhidrat ve daha fazla protein yemeniz gerektiğini biliyorsanız, ek destek almanıza gerek yoktur. Bir yemek planı hazırlarken çok fazla olmasa da içerisinde bol miktarda protein ve sağlıklı karbonhidrat bulundurmanız yeterli olacaktır.

Neden BCAA Kullanılır?

BCAA’lar protein sentezini destekleyerek tek başına proteinden çok daha fazlasını almanıza yardımcı olur. Hücresel makinelerde bir artışı destekleyen BCAA’lar ayrıca protein yanmasını azaltmaya yardımcı olur. Yanmada aktif rol oynayan bileşenlerin sayısındaki azalma ile protein yanma seviyesinde bir azalma meydana gelir.

Tipik olarak kas gelişimini desteklemek ve performansı artırmak için kullanılan BCAA’lar, yüksek enerji harcamasına rağmen sporcuların daha az yorgun hissetmelerini sağlar. Birçok sporcu, kas yorgunluğunu giderdiği ve kas iyileşmesini ve yenilenmesini desteklediği için BCAA’ları tercih eder. Ancak aşırı tüketime bağlı olarak bazı sağlık sorunlarına yol açabileceğinden kontrollü tüketilmelidir.

BCAA’ların özellikleri nelerdir?

Kas Kütlesini Arttırın… Kas hacmini hızlı bir şekilde artırmak istiyorsanız, BCAA’ları, kaslarınızın sıkı ve belirgin olmasına yardımcı olması için kullanabilirsiniz. BCAA tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre daha fazla kas yapısına sahip olduğu görülebilir.

Yorgunluğu ve yorgunluğu azaltır… Sporla uğraşan kişilerin yaygın olarak kullandığı BCAA’lar, kronik yorgunluk yaşayanların kullandığı bir bileşendir. BCAA’ları egzersiz yapmıyor olsanız da sürekli yorgun hissediyorsanız kullanabilirsiniz. Tabi önceden alanında uzman kişilerden yardım almanızda da fayda var.

Bir enerji deposudur… Toplamda 3 farklı amino asit içeren BCAA’lar, en fazla enerji kullanan sporcular için en verimli enerji kaynakları arasındadır. Her biri besin takviyesi olan üç ayrı bileşen olduğu göz önüne alındığında, yüksek düzeyde enerji sağlamaları şaşırtıcı olmamalıdır.

Karaciğere faydaları… Karaciğerin korunmasında önemli etkisi olan BCAA’lar siroz riskini de P oranında azaltıyor. Egzersize ek olarak, karaciğer sorunları olan ve siroz teşhisi konan kişilere BCAA tüketmeleri tavsiye edilir.

Yağları Hızlı Yakıyor… Evrensel amino asitler olan BCAA’lar doğrudan veya dolaylı olarak insan sağlığına çok faydalıdır. Göbek bölgesinde bulunan bölgesel yağları yakmak oldukça zordur. Sporla uğraşan kişilerin bile bu bölgede yağ yakmayı kolay bulmadığı bir gerçektir. Bel ve kalça çevrenizdeki yağları hızlı bir şekilde yakmak istiyorsanız bir uzman gözetiminde BCAA’ları kullanabilirsiniz.

BCAA’ların çalıştığı diğer alanlar;

BCAA kullanmaya yeni başlıyorsanız, diğer etkilerini de bilmeniz gerekir. Amino asit hakkında yeterince bilgi edinir ve kullanırsanız sağlığınıza daha fazla fayda sağlayacaktır. Yumurta, süt ve kırmızı et gibi gıdalardan elde edilebilecek tüm proteinleri içeren BCAA’lar, insanların zinde kalmasına ve sağlıklı beslenmesine yardımcı olur.

Özellikle obez olanlar başta olmak üzere birçok ciddi sağlık sorunu olan kişilerde kan şekeri dengesi bozulur. Kardiyovasküler sistemi koruduğu bilinen BCAA’ları tüketmek kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. BCAA’ları yüksek kan şekeri olan kişiler için kullanmak kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir