Burun Estetiği ve Yapımı

Morluk olacak mı ve olursa ne zaman geçer? Veya daha hızlı geçmesini sağlayabileceğim bir ilaç varmı? Özellikle burun kemiklerine müdahale edildiği zaman sık görülen bir problemdir morluk. Olmaması için bir çok tedbir alır ve size de tavsiyelerde bulunuruz ama bazen önüne geçemeyiz. Morluk olursa %80 10 gün içinde yani alçı çıkana kadar geçer. Eğer bu sürede geçmez ise 15 gün içinde tamamen geçer. Piyasada morluk önlemek ve gidermek için bulunan Arnica veya Auriderm XO gibi kremler faydalı olabilmektedir.burun estetiğiAmeliyattan sonra şişlik olur mu? Olursa ne zaman geçer? Burun estetiği ameliyatından sonra yüzünüzde, göz altınızda şişlik olabilir. Bu şişlikler genellikle 10-15 gün içinde geçerler. Burunda ki şişlikler ise yavaş yavaş iner. Tamamen geçmeleri 9 ay bir yılı bulabilir. Bazı dönemlerde asimetrik şişlikleriniz olabilir. Bu durumda burun hafif eğri dahi görünebilir. Bu görüntünün net olarak değerlendirilmesi ise yine 9 ay bir yıldan önce yapılmamalıdır.

“Nefes alma sorunum var” Bu problemim estetik ameliyat ile birlikte yapılabilir mi? Estetik burun ameliyatı adı üzerinde sadece burnunuzun şekline yönelik bir ameliyattır. Ancak eğer solunum probleminiz de varsa ve birlikte düzeltilirse bu ameliyata septorinoplasti ameliyatı denir. Elbette ki birlikte gerçekleştirilebilir. Bunun için doktorunuz sizden ameliyat öncesinde tomografi isteyebilir ve ameliyat planınızı bu yönde yapar. Septorinoplasti ameliyatı estetik ameliyata göre biraz daha uzun sürebilir. İyileşme süreçleri açısından bir fark yaratmaz.

Ameliyattan sonra nefes alma problemim tekrarlayabilir mi? Burun estetiği ile birlikte solunum problemleriniz de düzeltilmiş ise erken dönemde(ilk 1-3 ay) burun içinde ki şişliklere bağlı olarak nefes alıp vermeniz bazen iyi bazen kötü şeklinde seyreder ve sonunda iyi olarak kalır ve iyileşir. Septorinoplasti ameliyatlarından sonra nefes alma problemleriniz genellikle tamamen ortadan kalkar ve rahat edersiniz. Ancak burun içinde bazı problemler tekrarlama eğiliminde olabilir. Böyle bir durumda ilerde yeniden nefes alma sorunu yaşayabilirsiniz.

Hastanede yatmam gerekir mi? Bu sorunun cevabı tercih edilen anesteziye göre değişmekle birlikte genellikle gece hastanede yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir.

Lokal anestezi ile burun estetiği ameliyatı yapılabilir mi? Evet ama burun estetiği ameliyatı için benim önerdiğim bir anestezi tekniği değildir. Çünkü ameliyat sırasında ömrünüzün sonuna kadar unutmayacağınız sesler duyabilir ve acı çekmeseniz bile çok rahatsız olabilirsiniz. Tüm bunlar benim görüşlerimdir. Burun estetiği ameliyatını lokal anestezi ile olmak isteyen hastalar veya bu şekilde burun estetiği ameliyatı yapan hatta öneren cerrahlar vardır.

Ameliyatsız burun estetiği yapılabilir mi? Ameliyatsız burun estetiği ile anlatılmak istenen dolgu ve botox gibi sadece enjeksiyon yöntemleri ile hastayı rahatsız eden görsel kusurlar düzeltilebilir mi sorusudur. Bu sorunun cevabı ise bazen evet bazen hayır olacaktır. Çünkü her hastaya göre değişen endikasyonlar vardır. Bunların belirlenmesi de ancak ve ancak muayene sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

“Ben anesteziden çok korkuyorum” sizin uyguladığınız anestezi nasıl? Bana göre burun estetiği ameliyatı hastane ortamında ameliyathane de hastanın tam olarak uyumasını sağlayan bir anestezi tekniği tercih edilmelidir. Bu teknikte genellikle genel anestezi veya derin sedo-analjezi denilen yöntemlerle sağlanmaktadır. Bahsettiğim iki teknikte çok güvenli anestezi teknikleridir.

Törpüyle mi yapıyorsunuz, yoksa kıracak mısınız? Burun sırtında ki kemerin düzeltilmesi için törpüleme veya kesme tercih edilebilir. Kesme işlemi de bir çeşit kırma işlemidir. Burada tercih doktora, kemerin yüksekliğine, hastanın burun sırtı ile ilgili beklentisine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca burun kemiklerinin birbirine yaklaştırılması için de yanlardan kırma gibi bir işlem yapılması genellikle şarttır.

Tampon kullanacak mısınız? Son zamanlarda tamponsuz burun estetiği oldukça konuşulan ve talep edilen bir teknikmiş gibi hastalar tarafından talep edilir oldu. Burun içi cildi yani mukozanın kıkırdaklardan ayrılması gereken işlemlerden sonra bu bölgenin yeniden birbirine yapışarak iyileşmesini sağlamak gerektiği için tampon şarttır. Hatta artık bu yapışmanın sorunsuzca gerçekleşmesini sağlamak amacıyla ekstra dikişler dahi koymaktayız. Eğer burun içine tampon gibi sızıntıları ve kanı emen, çevresine baskı yaparak iyileştirmeyi hızlandıran aparat kullanılmadığında yani tamponsuz olarak ameliyat sonlandırıldığında hasta bir miktar sızıntıyı ve kanı yutmak zorunda kalacaktır. Bu durumda da öğürme, kusma gibi refleksler devreye girerek kafa içi basıncını artırıp şişliğin artmasına neden olabilmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü ben tamponsuz burun estetiği ameliyatı önermiyorum.

Tampon çıkarılırken çok acıyormuş, uyuşturarak alamaz mısınız? Tamponların çıkarılması ile ilgili hem hastalar kendi kendilerini, hemde daha önce ameliyat olmuş kişiler yeni ameliyat olanları korkuturlar. Artık kullandığımız tamponlar çok kısa ve kaygan olduğu için çıkarılmaları sırasında çok fazla bir rahatsızlık yaratmamaktadırlar. Yani korkulacak veya endişe edilecek bir durum değildir.

Alçı yapılması şart mı? Burun estetiği ameliyatı burnun üzerindeki cildin kaldırılarak yapıldığı bir ameliyattır. İyileşme içinde bu cildin yeni iskelete yapışması ve aşırı şişmemesi arzulanır. Ayrıca kemiklere yapılan müdahaleden dolayı kemiklerin hareketinin engellenebilmesi ancak alçı ile mümkün olabilmektedir.

Ameliyattan sonra ilaç kullanmam gerekecek mi? Ne kadar süre kullanmam gerekir? Tüm cerrahi işlemlerden sonra olduğu gibi burun estetiği ameliyatından sonrada size önerilecek ilaçları bitene kadar kullanmanız gerekir. Bu ilaçlar şişliğinizi azaltacak, ameliyat bölgesini enfeksiyondan koruyacak, ağrı ve benzeri semptomları azaltacak ilaçlardır.
Burun estetiği ameliyatından sonra ağrım olacak mı? Burun estetiği ameliyatından sonra ağrı şikayeti genellikle olmaz. Size verilen ilaçları düzenli kullanmanız ve öne eğilerek durmamanız (kafa içi basıncını artırır) ağrı oluşumunu önleyecektir.

Burun estetiği ameliyatı için kaç gün ayırmam lazım? Ameliyattan sonra ki 2-3. günde tamponlarınız çekilir, 5. günde alçınız değiştirilir, 10. günde de alçınız çıkarılır. Alçılı 10 gün geçireceğiniz bir dönem vardır. Bu süre içinde tamponun çekildiği gün dahil kesin istirahat etmeniz önerilir. Sonra ki günlerde daha rahat davranabilir, masa başı tüm işleri yapabilirsiniz.
Burun estetiği ameliyatından sonra nefes alma sorunu yaşar mıyım? Ameliyattan önce solunum probleminiz varsa ameliyat ile düzeltilir. Yoksa da mutlaka bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Burun içi pasajda yapılan işlemlerden dolayı genellikle ilk 1 ay süreyle nefes alma da bazı sıkıntılar yaşama ihtimaliniz vardır. Bu süre bazen 3 aya kadar uzayabilir. Nefes almanız bir iyi bir kötü olacak ama sonunda hep iyi olarak kalacaktır. Burun estetiği ameliyatına bağlı olarak 3-6 aydan sonra ekstra bir nefes alma sorunu, burun ameliyatının neden olduğu bir sorun yaşamazsınız.

Ameliyattan sonra burnum düşer mi? Çöker mi? Sarkar mı? Burun kemik ve kıkırdakların oluşturduğu piramit şeklinde bir iskelet organdır. Bu piramidin ayakları ve destek noktaları vardır. Bu destek noktaların korunması burun estetiği ameliyatının olmazsa olmazıdır. Bu şekilde gerçekleştirilen bir ameliyat sonrasında burnunuzda sarkma, çökme, düşme gibi sıkıntılar yaşamazsınız.

Burun ameliyatından ne kadar sonra gözlük takabilirim? Gözlük; burnun kemik bileşkesi üzerine baskı yaptığı için ameliyat sonrasında kemiklerinizin iyileşme süresi olan 3-6 ay sonra takılabilir.

“Gözlük kullanıyorum” bu durum burun estetiği ameliyatı olmama engel mi? Evet. Ameliyat sonrasında ki 3-6 ay boyunca lens kullanmanız burun sırtında sorun yaşamanıza engel olacaktır.

“Yazın estetik ameliyat olmaz diyorlar” siz yazın burun estetiği ameliyatı yapıyor musunuz, yapmıyor musunuz? Yaz aylarının bizim ameliyatlarımızı kısıtlamasının nedeni güneşin olumsuz etkileridir. Güneşin direk temas ettiği bölgelerde; ciltte kızarıklık, tahriş, soyulma yaratan işlemlerin iyileşmesini olumsuz etkileyerek renkli(kahve renkli veya ten renginden açık renkli) iyileşmeye neden olabilmektedir. Burun ameliyatında böyle bir durum söz konusu olmadığı için burun estetiği ameliyatının yazın yapılmasında bir sorun, engel yoktur.

Burnumun sadece ucundan rahatsızım. Bu durum ameliyatsız düzeltilebilir mi? Evet. Burun ucu estetiği ameliyatı ile sorunlarınız düzeltilebilir. Kemiklere her zaman müdahale yapılması gerekmez.

Lazerle burun estetiği diye bir şey duydum. Siz de var mı? Lazerin burun estetiği ameliyatında herhangi bir yeri yoktur. Bu sadece pazarlama için, insanların akıllarında lazer kelimesinin yarattığı üstünlüğün kullanılması amacıyla tercih edilen bir yanıltma tekniğidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir