Burun Revizyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun revizyonu ameliyatı estetik burun operasyonu geçirmiş bir kişinin elde edilen sonuçtan memnun olmayarak yeniden ikinci burun ameliyatı olmasına burun revizyonu denir. Burun estetiği ve diğer tüm estetik operasyonların yaklaşık olarak % 10 ila 15 arasında tekrarlanma olasılığı bulunmaktadır. Bu risk en küçük aralığa kadar azaltılabilir ama sıfırlanamaz. Riskin sıfır olması için ameliyatın hiç başlamaması gerekir. Bu riski tek başına değil doktorunuz ile birlikte almanız her iki taraf açısından da daha doğru olacaktır. Bana göre, bu iş bir ekip işidir ve hasta ile doktor bu ekibin en önemli iki bileşeni olarak görülmelidir.burun revizyonu, burun revizyonu yapımı, burun revizyonu nasıl yapılır

Burun Revizyonu Estetiği

Burun estetiği ameliyatı sonrasında tam ve net değerlendirme operasyonun üzerinden geçecek 12 ay sonrasında yapılmalıdır. Bu süre içinde asimetrik şişlikler, düzensiz şişlikler olabileceği için erken müdahale düşünülmemeli ve mutlaka bir yıl beklenmelidir. Sizi ilk aylarda “eyvah burnum böyle mi kalacak” diye endişelendiren sorunlarınız birinci yıla gelindiğinde geçebilir ve kalıcı olarak ortadan kalkabilir. Bu yüzden yakından takip için 1. 3. 6. ve 12. aylarda kontroller önemlidir.

Birinci yılın sonunda ortaya çıkan problemin türüne bağlı olarak her zaman için yeniden yapılandırma yani revizyon ameliyatına ihtiyaç duyulmayabilir. İlk olarak ameliyatsız yöntemlerin denenmesi daha doğrudur. Steroid enjeksiyonları ve dolgular bu türden çözümler arasında sayılabilir.

Steroid enjeksiyonları sayesinde burun ucunun aşırı kalınlığı giderilebilir, aşırı ödem azaltılabilir ve burun ucu şişliği önlenebilir.

Dolgu işlemi ile burun sırtında ve ucundaki hafif çekmeler ve düzensizlikler pratik bir biçimde düzeltilebilir. Eğer bu saydığımız iki seçenek yeterli gelmezse ancak o zaman yeniden estetik burun ameliyatına dönülebilir.

Bazı durumlarda lokal anestezi altında yapılacak ufak dokunuşlar bile yeterli olabilir. Ancak bazen de omurgadan ya da kıkırdaktan alınacak bir kıkırdağa dahi gereksinim duyulabilir. Sözün özü, yeniden burun cerrahisinin koşulları oldukça farklı değişkenlikler göstermektedir. Problemin durumuna göre seçilecek yolda değişecektir. Bu nedenle ameliyatınızı gerçekleştirecek olan uzman ile detaylı görüşmelisiniz ve takiplerinizi sizi ameliyat eden doktor ile yapmalısınız.

Hiç bir doktor da hiçbir hastada yeniden burun ameliyatı olmak ve yapmak istemez. Doktorunuz sizin ameliyatınızı “bu da bu kadar olsun” diye bitirmez. Tüm ameliyatlar “çok güzel oldu” diye biter. Ancak sizinde bizimde kontrol edemediğimiz bir yara iyileşme süreci vardır. O nedenle sorumluluk almak, hastanın tüm sorunlarının yanında olmak bizim görevimizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir