Can sıkıntısı ile nasıl başa çıkılır?

Can sıkıntısı, özellikle salgınla birlikte hayatımızın bir parçası haline gelen bir duygu haline geldi. Sosyal yaşamın sınırlı doğası nedeniyle, kronik can sıkıntısı birçok kişinin şikayet listesinin başında yer almaktadır. Hiçbir şey yapmak istemiyorsan, yapsan bile ne yapacağını bilmiyorsan ve günün sonunda tek yapabildiğin telefonun ekranına bakmak oluyorsa, önerilerimizi oku!can sıkıntısıİşte can sıkıntısından kurtulmanın adımları!

Kendinizi zorlamayın.

Hiç izlemek istemediğiniz can sıkıntısından bir film açmak sadece can sıkıntınızı artıracaktır. Can sıkıntısında amacınız vakit geçirmek değil, iyi vakit geçirmek olmalıdır. Aksi halde ona baktığınızda yanlışlıkla izlediğiniz iki saatlik bir film size dört saat gibi gelecektir. Bunu Einstein’ın göreliliğine bir benzetme olarak düşünün: “Bir adamın elini sıcak bir sobanın üzerine bir dakikalığına koyarsanız, bu bir saat gibidir. Ama güzel bir kadınla bir saat geçirirse, bir dakika gibi görünür. ” Bu şekilde, zamanın geçişi, gerçekten zevk aldığınız ve sevdiğiniz şey nedeniyle sizi daha mutlu edecektir. Kendini sevmediğin şeyi yapmaya zorlamamak daha iyi!

En son ne zaman çok mutlu oldun?

İki hafta önce bir yürüyüşte mi? Ne zaman bir çocuğu seviyorsun ya da başıboş bir köpeği besliyorsun? Ne zaman dans ediyorsun ya da yoga yapıyorsun? Bu soruyu kendinize sorun. Size verdiği yanıtı düşünerek sizi neyin mutlu ettiğine ve onunla birlikte gelen her şeye odaklanın. Vereceğiniz her cevap size büyük bir rehberlik sağlayacak ve can sıkıntısından kurtulmanıza yardımcı olabilecek birçok öneri ile karşılaşacaksınız. Dahası, doğruluk garantilidir çünkü kimse sizi bu kadar iyi tanıyamaz!

Yeni bir şeyler keşfedin ve bulun.

İnternetteki kaynaklardan yararlanın ve sizi neyin mutlu ettiğini öğrenin. Örneğin, botanikle ilgileniyorsanız, kendi bitkilerinizi yetiştirmek için öneriler bulabilir veya şehrinizdeki botanik parklarında kaynak bulabilirsiniz. Sizi mutlu eden temel konuları derinleştirerek daha fazlasını alın ve ufkunuzu genişletin. Bir şeye sadece sıkılmak için başlayan ve sonra mesleği haline getiren o kadar çok insan var ki! Yarının size neler sunacağını asla bilemezsiniz!

Yapamamaktan korkmayın.

Yeni şeyler denemenin önündeki en büyük engel, başarısız olma ya da mükemmel olmama korkusudur. “Ya bunu yapamazsam, ya da batırırsam ya da bir kabadaysam” gibi düzinelerce cümle zihninizi doldurur. Egonuzun o çekingen sesini bastırın ve ne isterseniz yapın. Sadece alışılmadık bir şeye başlayarak, tüm bu korkulara rağmen birçok hata yapabilirsiniz. Hatalarınızı rahat bırakın ve aşamalı bir çözümün tadını çıkarın. Bir süre sonra can sıkıntısı izi kalmayacak!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir