Çocuk Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebeğin Kucakta Fazla Tutulmamalı ve Ayakta Sallanmamalı

Bebeği kucağımda tutmak mümkün mü, bebek ayaklarına alışacak mı? Yenidoğanı emzirmek, altını değiştirmek, sevmek, okşamak ve konuşmak zorundasınız. Bu, anne ile bebek arasında sevgi ve güven bağının kurulmasında çok önemlidir. İstekleri yerine getirilen, sevgi ve güven duyan çocuğunuzu, daha sonraki yaşamında uyumak, beslenmek gibi durumlar için belirli bir düzene getirmek daha kolaydır. Özellikle ilk üç ayda bebeğinizi sık sık kucaklayın.çocuk sağlığında yanlış bilinenler, çocuk sağlını koruma, çocuk sağlığı nasıl korunur

Fazla Kilo Bebek İçin İyi Değil

Obezite bir sağlık göstergesi değil, kötü sağlığın bir göstergesidir. Hem çocuklukta hem de yetişkinlikte birçok hastalık (hipertansiyon, damar sertliği, diyabet, ortopedik bozukluklar, çocuk bezi döküntüleri, solunum yolu enfeksiyonları, psikolojik bozukluklar) ile ilişkilidir. Sağlıklı beslenen çocuklar, zayıf olsalar bile sağlıklıdır.

Dondurma mide bulandırıyor

Dondurma mide bulandırır mı sorusu sürekli sorulur. Dondurma gibi serinletici yiyecekler sağlık yönetmeliğine uygun hazırlandıktan sonra, üretim süresi ve son kullanma tarihine dikkat edilerek tüketilmelidir. Çocuğun iştahını kaybetmemesi ve aç karnına soğuk yiyeceklerden kaynaklanan karın ağrısının olmaması için yemeklerden sonra dondurma verilmelidir. Su ile yenir, yalanarak tüketilirse boğaz ağrısına ve boğazda tahrişe neden olmaz.

Üşütmemesi için çocuğu sıkıca giydirmek gerekir.

Üşüme korkusuyla kalın giysiler giymek, çocukları sarmak ve sarmak onların terlemesine ve hastalanmasına neden olabilir.

Banyo yaparsa üşütür.

Çocuklar banyodan hastalanmazlar. Hasta bir çocuk banyo yaptığında bile tıkalı burnu açılır, teri, toksinleri vb. Vücuttan atılır.Hastalık sırasında uzun süre banyo yapılamaz.

İştah açıcı şurup çalışmaları

İlaç üreticileri genellikle vitamin şuruplarının iştahı artırdığını vurgular. Bazı çocuklar yetersiz beslenme nedeniyle yeterince büyümezlerse, talimatlara göre ve doktor gözetiminde bazı vitamin takviyeleri gerekebilir. Alerji ilaçları, hormonal ilaçlar yan etki olarak iştahı artırır. Çocuklarda bu amaçla uzun süreli kullanımları tavsiye edilmez.

Soğuk almak çocuğu hasta eder

Soğuk algınlığı (grip), popülasyonda üst solunum yollarının en yaygın bulaşıcı hastalığıdır. Genellikle değişen hava koşullarında görülen bu hastalığa neden olan 100’den fazla virüs vardır. Hasta insanlar hapşırdığında veya öksürdüğünde havaya giren mikroplar, sağlıklı insanlara burun, ağız ve gözlerle bulaşır. Anaokullarında, kreşlerde ve okul çocuklarında tükürük, mukusla el teması, oyuncaklar ve dokunma yüzeyleri de görülmektedir. Sokakta rüzgarda ve soğukta olmakla hiçbir ilgisi yok.

Çocuklar midesini üşüttüğü için kusmaz

Mide ve bağırsak hastalıklarına virüs veya bakteri neden olur. Bu soğuğa maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkmaz. Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, gaz gibi belirtilerle ilerler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir