Diş teli fiyatları neye göre belirlenir?

Diş teli fiyatları çok fazla farklılık gösterir. Diş teli fiyatlarının belirlenmesinde birçok faktör vardır. Bu faktörlerden bazılarını şu şekilde sayabiliriz: Diş teli tedavisinin yöntemi, diş teli tedavisinde kullanılan malzemenin türü, diş teli tedavisinin olunduğu bölge ya da sağlık kuruluşu ayrıca doktordan doktora da farklılık gösterir.diş teli fiyatları, diş teli fiyatlarının belirlenmesi, diş tellerinin fiyatları ne kadar

Diş teli tedavisinde iki yöntem vardır. Birincisi uzun yıllardır uygulanan geleneksel diş teli tedavisi yöntemi diğeri de tel kullanılmadan gerçekleştirilen indirekt bonding tedavisidir. Geleneksel diş teli tedavisi herkesin bildiği üzere braketlerin dişlere monte edilmesi ve braketler arasında tel ile bağ kurulması yoluyla yapılır. Braketler takılmadan önce dişler pürüzlendirilir. Takılan braketlerin çeşitli türleri vardır. Metal braket, şeffaf braket ve porselen braket, braket türleri arasındadır. İndirekt bonding yönteminde ise hastanın ağzının kalıbı çıkarılır ve istenilen tarzdaki braketler bu kalıbın üstüne yapıştırılır. Bu diş teli tedavisi yönteminde diş teli ağızdan çıkarılabilir bir durumda oluyor. Söylediğimiz iki yöntem içinde kullananlar tarafından farklı görüşler olabiliyor. Ancak bu iki yöntem arasında diş teli fiyatları konusunda farklılıklar oluşuyor. Örneğin tercih edilen braket çeşidi de fiyat farkının oluşmasında etkili oluyor.

Her sene başında devleti yönetenler tarafından sabit bir diş teli fiyat tarifesi oluşturulsada bu tarifeye pek uyulduğu söylenemez. Diş teli tedavisi devlet hastanelerinde uygun fiyatlara yapılsada  fazlasıyla sırada beklemek pek tercih edilmemesine neden oluyor. İş böyle olunca da özel kliniklere gün doğuyor. Ayrıca sigorta tarafından tedavisi üstlenilmemesi de diş teli fiyatlarının tavan yapmasına sebep oluyor. Bu konuda bazı düzenlemelerin yapılacağına dair çeşitli spekülasyonlar olsa da şu ana kadar hayata geçirilmiş bir düzenleme bulunmuyor. Uzmanlar tarafından bir sağlık sorununun devlet tarafından bu şekilde gereksiz görülmesi oldukça yanlış bir tavır olarak yorumlanıyor.

Anlayacağınız üzere diş teli fiyatları, uygulanan yönteme, kullanılan malzemeye ve uygulayan kurum yada kişiye göre farklılık gösteriyor. Bazı durumlarda yöntem ve malzeme konusunda hastaya pek bir şey söylemek düşmeyebilir. Bazı hastalarda uygulanması gereken yöntem ve malzemeler uzman tarafından belirlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir