Diş teli nasıl takılır ve kimlere uygulanabilir?

Ortodonti tedavisi halk arasında diş teli tedavisi olarak bilinir. Diş teli tedavisi can yakmayan basit bir süreçtir. Genel olarak diş hekimleri ve ortodontistlerden korkulur fakat tıbbin ve bilimin ilerlemesi ile birlikte acı duymadan tedaviler mümkündür. Diş hekiminizi dinlediğiniz sürece, tedavi sonrası ufak tefek ağrılar dışında herhangi bir ağrı acı ile karşılaşmazsınız.diş teli nasıl takılır, diş teli kimlere uygulanabilir, kimler diş teli taktırabilir

Diş teli nasıl takılır diye düşünüp insanların kendileri yormalarına gerek yoktur. İnternetten gerekli araştırmalar yapılıp diş telinin nasıl takıldığını videolar izleyerek kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. İzlediğiniz videolarda diş teli takılma sürecinin basit ve fakat uzun bir süreç olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca ortodonti uzmanı bir tanıdığınız varsa diş teli nasıl takılır sorusunun cevabını o kişiden öğrenebilirsiniz.

Diş teli takımadan önce gerekli olan bazı uygulamalar vardır. Diş teli takımından önce dişin tel takılmaya uygun bir hale getirilmesi gerekir. Tedavi edilmesi gereken çürük diş varsa dolgu yapılır, diş eti hastalıkları tedavi edilir. Ağız, diş teli takımı için uygun olan duruma getirilir.

Hasta ilk olarak muayene koltuğuna oturtulur ve çeşitli gereçlerin yardımıyla iki yanaktan çekilerek ağız açılır. Ortodontist bu sayede arka dişleri daha rahat görebilir ve tedaviyi daha rahat uygulayabilir. Ağızın kuruluğunun sağlanma için çeşitli spreyler kullanılır. Diş teli nasıl takılır kısmı ise bundan sonra uygulanmaya başlar.

Diş telleri metal diş telleri şeffaf diş telleri gibi çeşitlere ayrılır. Metal diş telleri, tüm dişlerin üstüne teker teker braketlerin yapıştırılması ile gerçekleşirken, şeffaf diş telleri ise dolaylı olarak hastaya hastanın diş şekline göre oluşturulmuş kalıpların uygulanması ile gerçekleştirilir. Şeffaf diş tellerinde hasta muayene koltuğuna daha az oturmuş olur.

Diş teli ortdontik bozuklukları olan çoğu kişiye uygulanabilir. Çok küçük bir kesime uygulanamaz. Buna karar verebilecek olan ortodonti uzmanıdır. Eğer diş çapraşıkları, alt üst çene uyumsuzluğu ve çeşitli ağzı bozukluklarınız bulunuyorsa ortodonti uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Diş teli nasıl takılır ve kimlere uygulanır sorusunun cevabını en iyi bilecek kişiler onlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir