Diş Teli Nasıl Takılır Ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnsanlar diş teli taktırmadan önce ilk düşündükleri korku duymaları olmaktadır. Birçok insan diş hekimi denilince korkmaktadır. İlerleyen tıpta artık fazla ağrı ve sancı hissetmeden diş teli taktırmak mümkün olmaktadır. Diş teli nasıl takılır sorusu artık günümüz koşullarında fazla düşünmeye gerek bırakmamıştır. Diş teli taktırmak için bu konuda uzman olan hekim tercih edilmelidir. Diş hekimi kişilerin dişlerinin ve çene yapısının durumuna göre diş tellerinin takılması gereken dişleri önce temizlemektedir. Hekim dişlerin temizlenmesi ve dolgu gereken dişler varsa doldurduktan sonra tel takma işlemine başlamaktadır. Dişlerde tel takılması gereken yere pürüzlendirme yapılmaktadır. dişlerde oluşan çapraşıklık ve açıklıkların giderilmesi için diş teli taktırmak gerekmektedir. diş teli taktırma maliyetli olsada insanlar için önem taşımaktadır. Dişlerin çapraşık olmasından dolayı gülme ve konuşma bozuklukları meydana gelmektedir.diş teli nasıl takılır, diş telinde nelere dikkat edilmeli, diş teli takılırken nelere dikkat edilmeli

Diş teli nasıl takılır yapılan temizleme ve pürüzlendirmeden sonra tel takma işlemi gerçekleşmektedir.  Pürüzlendirilen dişlere tek,tek metal ya da porselen tel takma işlemi başlamaktadır. Hazırlanan braketlerin içine sürülen yapıştırıcıların yardımı ile dişlerin üzerine teller yerleştirilir. Yerleştirilen teller mor ışıkla dondurularak diş telleri sabitlenir. Diş telleri çocuklarda farklı renkler kullanılarakta uygulanmaktadır. çocuklrda da diş telleri takılırken aynı işlemler uygulanmakta ve renk, renk diş tellerine sahip olmaktadırlar. Diş teli nasıl takılır önce dişler temizlenir, dişlerde çürükler varsa temizlenerek diş teli takmaya hazır hale getirilir. Pürüzlendirilen dişler için brakaetlere özel yapıştırıcı ile yapıştırılmaktadır. Braketlere sürülen yapıştırıcı mor ışık yardımı ile donması sağlanmaktadır.

Diş telleri takıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken konular arasında ilk önce temizlik gelmektedir. Hasta diş telleri takıldıktan sonra 1 hafta dişlere baskı yapmamalıdır. Hekimin diş teli taktıktan sonra tavsiye edecegi kurallara uymak zorundadır. Aksi takdirde oluşacak ağrı ve sancılarda yeniden hekime baş vurmalıdır. Sağlıklı dişler için uzman hekimlerin kontrolünde diş telleri taktırılmalıdır. Diş telleri yüzde oluşan gülümsemeyi bile değiştirmeye yetmektedir. Dişlerdeki uyumsuzluklar giderildikten sonra sağlıklı gülüşler güzel dişlerle olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir