Doğayı Sevenlere Outdoor Macera Sporları

Şehir ve iş hayatının ritmi nedeniyle insanlar her geçen gün doğadan daha da uzaklaşıyorlar. Birçoğumuz konfor alanımızdan – bir fitness salonu – çıkmadan spor yapmaya gayret ediyoruz. Fakat; Düzenli olarak doğada egzersiz yaparsanız, sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da rahatladığınızı göreceksiniz. Doğa ile yapılabilecek birçok spor vardır. Kendinize bu aktiviteleri yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizde, şimdiye kadar neden bunu düşünmediğinizi sorabilirsiniz, kendinize gerçek zamanı boşa harcadığınızı hissedeceksiniz. İster tek başınıza, ister grup halinde sevdiklerinizle birlikte yapabileceğiniz doğa sporlarını sizler için araştırdık. Bu sonbahar günlerinde, heybetli ağaçların ve kurumuş yaprakların arasında yürümenin tadından ve yeni sezon sokak ayakkabılarınızın sunduğu rahatlıktan asla vazgeçmeyeceğinizi garanti ediyoruz. Dilerseniz, her biri ilginizi çekebilecek sağlıklı ve eğlenceli doğa sporlarını birlikte keşfedelim.outddor sporları, doğa sporları, doğa sporu yapma

En popüler 5 açık hava sporu

İLK 5 Kampçılık… Doğal ortamda bir süre kalmak anlamına gelen kampçılıkta temel ilkenin çevrenin doğal koşullarını korumak olduğu söylenebilir. En önemli doğa sporlarından biri olan kampçılık, doğaya zarar vermeden çevrenin doğal koşullarına uyum sağlayarak yaşamaktır. Diğer doğa sporlarında olduğu gibi kampçılıkta da birçok kural ve antrenman süreci vardır. Yeşilin ve mavinin tüm tonlarını gören kamping, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için en popüler doğa sporlarından biridir.

İLK 4 Tırmanma… Tırmanma adrenalin tutkunları için vazgeçilmez bir spordur, bu nedenle günlük hayatın stresinden ve rutininden uzaklaşmak isteyenler için tırmanış idealdir. Pek çok farklı tırmanış türünün olduğu bu outdoor sporda, yeni başlayan biriyseniz spor tırmanışı tercih etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Stratejik karar verme ve özgüven, birçok faydası olan tırmanışta en önemli faydalardan bazılarıdır. Doğa sporlarına yeni başladıysanız rahat ve şık bir görünüme sahip son teknoloji outdoor spor ürünlerini kullanarak rahatça egzersiz yapabilirsiniz.

İLK 3 Dağcılık… Öğrenilecek ve özellikle dikkat edilmesi gereken pek çok detayı olan dağcılık, kapsamlı bir outdoor sporudur. Doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı ve kampçılık gibi birçok açık hava etkinliğini içeren dağcılık, aynı zamanda doğal çevreyi öğrenerek uyum sağlamaya da yardımcı olur. Riski çok yüksek olan bu sporda risk faktörlerini ortadan kaldırmak için tüm kurallara uygun hareket etmeliyiz. İnsanın ruhunu dinlendirirken mutluluk ve rahatlama getiren dağcılık ile sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

İLK 2 Yamaç Paraşütü… Eşsiz bir manzarada ve ayaklarınızın altındaki boşlukta uçtuğunuzu hayal edin. Düşünseniz bile adrenalin dolusunuz gibi geliyor bize… 2 bin metre kadar yokuş aşağı iniyorsunuz ve rüzgarın ve havanın kaldırma kuvveti sayesinde 3-4 bin metre yükseliyorsunuz. Bu sporu kuş kadar özgürce, tek başınıza veya dilerseniz bir eğitmen eşliğinde yapabilirsiniz. Vücudunuz havada rüzgarla dans ederken kelimenin tam anlamıyla şaşkına döneceksiniz.

İLK 1 Yürüyüş… Genellikle bir gün içinde yapılan yürüyüşün zorluk derecesi yüksek değildir. Doğa gezileri ve yürüyüşleri olarak tanımlanabilecek bu outdoor sporu, en popüler outdoor sporlarından biridir. Uygun bir hava ve rotanız varsa; İhtiyacınıza en uygun sokak çantasını alarak hemen yola çıkabilirsiniz. Spor yapabileceğiniz ve doğanın tadını çıkarabileceğiniz yürüyüş, her yaştan insanın rahatlıkla yapabileceği bir spordur. Özel bir eğitim gerektirmeyen bu spor psikolojik olarak da iyi bir ruh hali verecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir