Dukan Diyeti Nedir?

Dukan diyeti, yüksek protein koruyuculu bir diyet türüdür ve 30 yıldan fazla süredir bilinmekte ve uygulanmaktadır. Dukan diyeti dört aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamaların en başında atak, normal seyir gelirken son aşamalarında ise, takviye yani istenilen kiloya ulaşma ve istikrar yani sonuçta elde edilen kiloyu korumaktadır. Bu aşamaların her birinde farklı yemekler tüketilmektedir. Atak aşamasında dana ya da sığır eti, balık eti, deniz ürünleri, yumurta ve de yağsız olan süt ürünleri tüketilmektedir. Normal seyir aşamasında yemek beş günlük döngüler halinde yenilmektedir. Aynı zamanda proteinsiz sebzeler de bu aşamada yenilmektedir. Takviye  aşamasında meyve, tam buğday ekmek, yağsız olan beyaz peynire de izin verilmektedir. Son aşama olan istikrarda ise, haftada bir gün sadece protein ile beslenilmekte, diğer günlerde ise normal yemek yemeye devam edilmektedir.dukan diyeti, diyet, dukan diyeti yapmaDukan Diyetinin Faydaları Nelerdir?

İlk aşamada yalnızca protein içermektedir. Protein kalorisi diğer yiyeceklere göre oldukça düşüktür. Bu çerçeve de diyet düşük kalorili yiyeceklerden oluşmaktadır. Dukan diyetinin en büyük faydası hızlı kilo verdirmesidir. Dukan diyeti ile çok kısa sürede kilo verilmektedir. Dukan diyetinin bir başka faydası kişi aç kalmamaktadır. Kişi aç kalmamakla beraber aynı zamanda dukan diyeti ile yoğun egzersiz programlarına da gerek yoktur. Dukan diyeti beraberinde yarım saatlik hafif yürüyüşler de işe yaramakta ve kilo verdirmektedir.

Dukan Diyetinin Eksileri Nelerdir?

Dukan diyeti kişide kötü bir nefes kokusu bırakabilmektedir. Bazı uzmanlar tarafından bazı gıdaların hızlıca kesilmesi ve hiç tüketilmemesi sağlıklı bir diyet olmadığını savunmaktadır. Dukan diyetinin kurallarına alışıldığında uygun kiloya düşüldüğünde bu diyeti bırakmak oldukça zordur. Kişi de alışkanlık yaptığı için diyet uygulayan kişiler bırakmakta zorlanmaktadır. Dukan diyeti ile vücut susuz kalmaktadır. Vücut susuz kaldığı için kişide özellikle yavaş hareket etme ve huysuz olma gibi birtakım olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Dukan diyetinin bir aşamadan öbür aşamaya geçilmesi belirli bir süre değildir. Bu nedenle takviye aşamasına gelebilmek aylarca sürebilmektedir. Bu durum kişiyi bir süre sonra rahatsız edebilmektedir. Çok fazla protein tüketmekte bazı hastalıklara sebep olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir