Emziren Annelere Öneriler

Şüphesiz ki, bir bebek sahibi olmak dünyanın en güzel mutluluklarından birini yaşamanızı sağlamaktadır. fakat bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi için doğduğu an itibariyle beslenme, temizlik ve ya bakımının çok hassas bir şekilde yapılması gerekir. Bebeklerin beslenmesi anne sütü ile başlıyor. Emzirme anne ile bebek arasındaki duygusal bir bağın oluşmasını sağlar. Bu sebeple mümkün olduğunca, yeni doğan bebekler anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Emzirmenin daha faydalı ve etkili olması için emziren annelerin bazı önemli hususlara dikkat etmeleri lazım. Bu yazımızda emziren annelere tavsiyeler dikkate alındığında bebeğinizi daha sağlıklı bir şekilde beslemeniz ve büyütmeniz mümkün olacaktır. Bu tavsiyelerimiz ise;emziren annelerin bilmeleri gerekenler, emziren anneler nelere dikkat etmeli, emziren anneler için tavsiyeler

  • ilk olarak bebeğinizi sık sık emzirmeye çalışınız. Ayrıca bebeği her iki memeyle de emzirmek çok önemlidir. Her iki memenin kullanılması süt üretimini arttırmak için çok faydalı bir davranıştır.
  • Bebeğinizi bir memeyle emzirirken memedeki sütün iyice boşalmasını sağlamalısınız. Memenizdeki sütün tamamen boşaldığını hissettiğiniz diğer memeye yönelin. Bu teknik de anne sütünün artmasını kolaylaştıracaktır.
  • Bebeğinizi emzirirken sağlıklı ve çok düzenli bir şekilde beslenmenize dikkat etmeniz gerek sizin sağlığınız gerekse de bebeğinizin sağlığı açısından çok önemli bir konudur. Tükettiğiniz gıdaların çok çeşitli olmasına dikkat ediniz. Yediğiniz besin grupları zengin vitamin ve mineral içeriyor.
  • Öğün sayılarına önem verin ve öğün aralarında da sağlıklı atıştırmalıklar tüketiniz.
  • Bol protein içeren gıdaları tüketmeye özen gösterin. Özellikle de günde 3 bardak süt içilmeli, yumurta, yoğurt, peynir, meyve ile bol sebze tüketiniz.
  • Tükettiğiniz besinlerin içeriklerine dikkat edin. Çünkü sizin yediğiniz besinler anne sütüne karışır ve bebeğinize ulaşacaktır. Yanlış beslenme alışkanlıklarından ötürü bebeğinizde çeşitli sağlık sorunları ve alerjiler gözlemlenebilir. Bebeğinizde kusma, ishal ve ya ağlama krizleri meydana gelebilir.
  • Emziren annelere önerimiz hamilelik boyunca aldığı kilolardan hemen kurtulmak istiyorlar. Ancak emzirme döneminde verilecek kiloları kontrollü bir şekilde vermek zorunda kalırlar. Çok aşırıya kaçılmaması ve ilk dört ayda aylık 0.5 kilo vermeleri bebeklerinin beslenmeleri açısından oldukça önemli bir durumdur. Sonraki aylarda ise daha düşük kilolar verilmek suretiyle ideal kilolarına ulaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir