Estetik diş hekimliği kimler yapabilir?

Estetik diş hekimliğindeki amaç kişilerin ağız sağlığı ve diş sağlığı açısında daha sağlıklı olmasını sağlar. Estetik diş hekimliği şekil bozukluğu, çapraşık, aralıklı, kırık olan dişlerin tedavisini gerçekleştirir. Bununla birlikte aşınmış, rengi bozuk ve hassas dişler içinde bu tedaviler gerçekleşir.  Estetik diş hekimliği hekim dallıklarının bazılarının kombin olarak çalışmasını gerektirir. Bu ana bilim dalları şu şekildedir;

  • Protez
  • Diş eti estetiği
  • Ortodonti

Bu ana bilimler arasında en çok bilinen ortodonti tedavidir. Ortodonti tedaviyi ortodontistler yapmaktadır. Diş çapraşıkları, ağız ve çene bozuklukları tedavi edilir. Ortodontist olmak için diş hekimliği fakültesi bitirildikten sonra ortodonti alanında uzmanlık alınması gerekir. Ortodontinin halk arasındaki adı diş teli tedavisidir. Diş teli tedavisi metal diş teli tedavisi ve görünmez diş teli tedavisi gibi farklı yöntemleri barındırır. Amaç estetik açıdan daha güzel bir görüntüye kavuşmaktadır. Estetik diş hekimliği son günlerde oldukça tedavi edilir. Özellikle genç insanlar dış görünüşlerini çok önemsedikleri için diş tedavisi görmektedirler. Bunun dışında zorunlu durumlarda vardır.

Estetik diş hekimliği, porselen diş, diş sağlığı ve diş estetiğiTeknolojinin ve bilimin ilerlemesi ile birlikte tedavi yöntem ve metotları artmıştır. Bu yöntemler hastalar ve diş hekimleri için oldukça kolaylık sağlamıştır. Protez diş tedavisi ise porselen diş, köprü iş, implant diş, kuron gibi branşlar için hizmet vermektedir.  Diş hekimliğinin en gelişmiş ve büyük branşı olarak bilinmektedir. Diş eti hastalıkları önem verilmediği takdir de kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Genel diş sağlığının korunması kadar diş eti sağlığının korunması kadar önem taşımaktadır. Sağlıksız diş etleri fırçalama sırasında kanamaktadır. Kanamalar oluşursa diş hekimlerine baş vurmak gerekmektedir. Sonrasında kötü sonuçlar doğurabilir.

Estetik diş hekimliği, porselen diş, diş sağlığı ve diş estetiği

Estetik diş hekimliğinde estetik ve sağlık birbirini tamamlayan kavramlardır. Kişilerin görünüşü ile sağlığı doğru orantılıdır. Sadece estetik açıdan güzel görünmek gibi bir amaç taşınmaz. Tedavi yöntemleri gün geçtikçe gelişmektedir. Dünyanın gelişmesi ile paralel olarak gelişen diş tedavileri artık kişilerin korkulu rüyası olmaktan çıkmıştır. Estetik diş hekimliği diş sağlığı ve diş estetiği açısından oldukça önemlidir. Kişiler daha iyi görünüşe ve gülüşe sahip olmak istiyorsa diş ve diş eti bozukluklarını tedavi ettirmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir