Fazla Oyuncak Dikkat Dağınıklığına Yol Açar Mı?

Oyunlar ve oyuncaklar bebekler ve çocuklar için vazgeçilmez unsurlardır. Çocuklar dünyayı oyun yoluyla bilir, öğrenir ve oyuncaklar bu yolculukta çocukların en önemli araçlarıdır.oyuncak dikkat dağınıklığı, çocuklarda dikkat dağınıklığıEbeveynler genellikle çocuklarını mutlu etmek için oyuncak alırlar. Özellikle, hem anne hem de baba çağımızda çalışıyorsa, oyuncak satın almak çocukla harcanamayacak bir zaman telafisi olarak kullanılır. Ebeveynler her fırsatta “Çocuğumla yeterince zaman geçiremiyorum, en azından istediği oyuncağı almama izin ver” hissi ile yeni oyuncaklar satın alabiliyorlar.

Peki bu oyuncaklara ne olur, evde birikir. Biriken oyuncaklar artık kutulara veya dolaplara sığmayacak.

Bazen tüm oyuncaklar ortada bırakılır, böylece çocuk istediği oyuncakla oynayabilir ve istediği zaman oyuncaklarını bulabilir.

Oyuncakların her zaman ortada olması ve çocuğun bir oyuncaktan diğerine oynaması, çocuğun dikkatinin gelişmesi için bazı hasarlar içerebilir. Oyuncakları sık sık değiştiren ve bir oyuncaktan diğerine geçen çocuklarda, dikkat ve odaklanma ile ilgili sorunlar olabilir.

Ebeveynler bu durumda ne yapabilir:

  • Çocuklarınız için sürekli yeni oyuncaklar almayın. Oyuncaklarını satın almak kısa vadede onu mutlu edebilir, ancak uzun vadede onu mutsuz ve doyumsuz hale getirir.
  • Çocuğun çok fazla oyuncağı olması, aslında ebeveynlerinden ziyade bu oyuncaklara bağlı olmasına ve bağlanması gereken ebeveynleriyle zayıf bağlar kurmasına neden olabilir.
  • Tüm oyuncakları odada açık bırakmayın. Bazı oyuncakları farklı zamanlarda kaldırın, bir süre sonra çıkardığınız oyuncakları ortaya çıkarın, orta olanları çıkarın.
  • Kaldırdığınız oyuncaklara çocuğunuz için kolay erişilebilir olmamalıdır. Oyuncakların değişme zamanı geldiğinde bu kontrolünüz altında olmalıdır.
  • Çocuğunuza oyuncak toplama alışkanlığı kazandırmaya çalışın. Bunun için “oyuncaklarınızı toplayın” direktifi yeterli olmayacaktır. Oyuncak toplama sürecine katılın, hatta eğlenceli hale getirin ve çocuğunuzun tadını çıkarmak için ağlamaya çalışın.
  • Bir oyuncakla oynamaya başlarken veya çocuğunuzla oyun kurarken, oyunun başındayken düşürme ve başka bir oyuncağa veya oyuna geçme eğilimi varsa dikkatli olun. Gelişimi için başlattığı işi tamamlamama alışkanlığı kazanması sağlıklı değildir.
  • Başladıkları işi bitiremeyen, bir işten veya bir oyundan başka bir oyuna geçiş yapan çocuklar dikkat ve odaklanmada zorluklar yaşayabilirler.
  • Evde biriken veya çocuğunuz tarafından kullanılmayan oyuncaklar arasından seçim yapabilir ve ihtiyacı olan diğer çocuklara verebilirsiniz. Ancak, bunu çocuğunuz bilmeden tek başınıza yapmayın. Tercihen çocuğunuzun yaşına ve gelişimine bağlı olarak karar verin. Paylaşım gibi önemli bir davranışın temelini oluşturacak olan bu durum çocuğun farkında olmadığında, çocuğun öfkesi arttıkça paylaşım alışkanlığı gelişemez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir