FORKLİFT PERİYODİK KONTROLÜ NEDİR VE NEDEN YAPILIR?

Forklift liman ya da büyük depolarda kullanılan ağır yükleri kaldırmak için kullanılan araca verilen isimdir. Bu araç her ağrılıkta yükü kaldırmak, yerleştirmek ya da taşımak için kullanılır. İnsan gücünün yetersiz kaldığı bazı eşyalar ya da malzemelerde kullanılması nedeni ile kullanım rahatlığı veren ve daha düzenli, daha hızlı taşımacılık yapılmasını sağlayan forkliftler de periyodik olarak kontrol yapılması gereken araçlardan bir tanesidir. Tıpkı birçok ağır yük taşıma arasında olduğu gibi forklift periyodik kontrolü de üzerinde durulması ve dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir.forklift periyodik kontrol, forklift bakımı yapımı, forkliftler neden kontrol edilmeli

Forklift kullanımı birçok yerde geçerlidir. Ağır yüklerin yer aldığı limanlarda konteynırların taşınması ya da kaldırılması gerektiği durumda ya da bir depodaki malzemelerin taşınması, kaldırılması ya da yüklenmesi gerektiği durumlarda forklift kullanılmaktadır. Hem düzenli hem de sistemli bir taşıma işletmeninin yapılmasını sağladığı için de birçok alanda kullanılabilmektedir. Özellikle nakliyeler bu araçların en sık kullandığı alanlardır. Bu nedenle de periyodik kontrollere dahil edilmesi gerekmektedir. Forklift periyodik kontrolü kapsamına aracın sahip olduğu bütün özellikle tek tek kontrol edilir. Bunun yanı sıra aracın elektronik ya da mekanik devrelerinin durumu, araçtaki mekanik düzen de bu kontrollere dahil edilmektedir. Ülkemizde giderek hız kazanan ithalat ve ihracat çalışmalarında en çok kullanılan araçlardan bir tanesi olduğu da söylenebilmektedir. Taşınacak olan eşyaların değerli ve önemli olması da bu araçlara yapılan bakımı daha önemli hale getirmektedir.

Her makinenin kendine ait uzmanları ve kullanıcıları bulunmaktadır. Forklift ehliyetine sahip olan operatörler de bakım ve onarımını üstlenecek olan birinci kişilerdir. Her kullanım öncesinde aracın kontrol edilmesi mali kayıplar yaşanmasını önlemektedir. Bunun yanı sıra forklift periyodik kontrolü her üç ayda bir geniş çaplı bir muayeneyi de kapsamaktadır. Günlük bakımlarından farklı olarak her parçanın ve sistemin de kontrolünün dahil edildiği bu denetimler hem aracın daha verimli çalışması hem de daha uzun süre kullanılabilmesi için gereklidir. Periyodik kontroller iş sahibinin başvuracağı bir firma ile sağlanabileceği gibi tekil kişiler aracılığı ile yaptırılabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir