Gaslighting Kavramının Hayata Etkisi

Merhaba Sevgili dostum şu hayatta başımıza gelen kötü şeyler genelde dışarda tanımadığımız kişiler tarafından yapılmaz bize sevdiğimiz ve güvendiğimiz insanlardan zarar görürüz. Bu sadece psikolojik olaylarda değil diğer şeylerde de böyle. Örneğin katil genelde tanıdık kişilerden çıkar. Bugün sana işte aynı bu örnekteki gibi bir psikolojik şiddetten bahsetmek istiyorum.gaslighting nedir, gaslightingin hayata etkisi, gaslightingin psikolojiye etkisiPsikolojik şiddet öyle bir şeyki genellikle bu şekilde bir şiddete maruz kalan insanlar cellatlarına aşık oluyorlar ve ruh halleri sürekli kötüye giderken farkına bile varmıyorlar. İşte sana bahsetmek istediğim şiddet türü gaslighting. Gaslighting bir durum hakkında bile bile konuyu saptırmak diyebiliriz. Gaslighting kelimesi bir filmden türemiştir aslında. Bu filmde iki sevgili aynı evi paylaşırlar ve erkek olan gaz lambasının ışığını bir önceki güne göre sürekli olarak yavaş yavaş azaltır. Kadın sevgilisine gaz lambasının artık eskisi kadar iyi aydınlatmadığını söylese de erkek arkadaşı ona sana öyle geliyor ışık hep aynı, galiba sen çıldırıyorsun şeklinde cevaplar verir.

İşte hayatındaki birçok durumda bilerek veya bilmeyerek çevrendeki insanlar sana Gaslighting uygular. Örneğin halbuki öyle olmadığın halde sana çirkin olduğun defalarca söylenir ve sen de zamanla böyle olduğuna kendini inandırırsın. İşte böyle bir durumda karşı taraf örneğin sevgilin, senin kendini çirkin görmenden fayda sağlar. Bu fayda ondan başkasının seni sevmeyeceğine seni inandırmasıdır. Günlük hayatta Gaslightingi birçok yerde kullanabilirsin veya sana karşı kullanılabilir.

Günlük hayatında çevren deki insanlara karşı bakışını değiştirmeli ve Gaslighting uygulayıp uygulamadıklarına dikkat etmelisin. Eğer sen hayatındaki bazı şeylerde farklılık hissediyorsan ve bunu dile getirdiğinde aslında öyle olmadığı söyleniyorsa iki kez düşün ve kendi görüşünün doğru olup olmadığını yine kendin sorgula. Eğer kendini sorgulamazsan başkalarının dediklerine göre hayatını yaşamaya devam edersen kusura bakma ama sen açık bir hedef haline gelirsin. Etrafındaki insanların birçoğu sana seni sevdiğini söylese de aslında içten içe senin hayatını karatmaya çalışıyor olabilir. İşte dostum böyle insanların şerrinden korunmak için güçlü olmalı özgüvenini kaybetmemelisin. Kendine iyi bak ve güçlü kal.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir