Gecikmiş adet döngüsü nedir?

Sağlık sorunu olmayan her kadın 21 ila 35 gün veya ortalama 28 gün boyunca günde bir adet döngüsü yaşar. Bu döngünün dışındaki sapmalara (minimum 7 gün) gecikmiş adet dönemleri denir.

Dönem yaklaşık 2 ila 7 gün sürer. Hormonların vücuttaki uyumu adet döngüsünün düzenini belirlemede en önemli faktördür.gecikmiş adet, adet gecikmesi, adet gecikme nedenleri

Kişi anlayışıyla adet kanaması da durur ve kanamanın 7 gün veya daha uzun süre durması adet döngüsünde bir gecikme olarak tanımlanır.

Yılda 2-3 kez meydana gelen anormallikler normal kabul edilse de, üçten fazla vakada bir doktora danışmanız ve nedenlerini araştırmanız tavsiye edilir.

Gecikmiş adet dönemlerinin nedenleri nelerdir?

Adetinizin gecikmesine neden olabilecek birçok farklı neden vardır. En ünlülerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Hamilelik: Menstrüel dönemlerin gecikmesinin nedenlerinden biri budur. Korunmasız cinsel ilişkiye giren kadınlar, hamilelik nedeniyle adet döngüsünde gecikme yaşayabilir.

Yoğun egzersiz programları: Egzersiz miktarını artırıp günlük kalori alımınızı azaltırsanız, adet döngünüzde bir gecikme yaşayabilirsiniz.

Kronik hastalıklar: Bir yıldan uzun süren veya yaşam boyu adet düzensizliklerini etkileyen kronik hastalıkların da doğrudan etkisi vardır.

Polikistik Over Sendromu: Yumurtalardaki kistler tarafından aşırı erkeklik hormonu üretimi adet döngüsünü geciktirebilir. Fazla erkeklik hormonları kistlerin büyümesine neden olurken, kistler erkeklik hormonlarını tetikler ve bu kısır döngü devam eder. İlaçla tedavi edilir.

Kilo kaybı veya aşırı kilo alımı: Kilonuz normal kilonuzun% 10’unun altında ise vücudunuzun çalışma şekli değişecek ve bu da yumurtlamayı olumsuz etkileyecektir. Fazla kilolu ve hatta obez kadınların adet döngüsünü geciktirme sorunu vardır. Fazla kilolu olmak hormonal değişikliklere neden olur ve bu da adet döngüsünde gecikmeye neden olur.

Emzirme, doğum sonrası dönem: Emzirme sırasında ve doğum sonrası dönemde, bir kişi adet döngüsünde bir dönem geçirmeyebilir veya çeşitli gecikmeler yaşamayabilir. Emzirme döneminin sonunda kişinin adet döngüsü normal düzene döner.

Doğum kontrol hapları: Doğum kontrol hapları alan kadınlar genellikle adet düzensizlikleri yaşarlar. Düzenli aralıklarla kontraseptif kullanımını bıraktıktan sonra adet düzensizlikleri 6 aya kadar düzelebilir.

Stres Faktörü: Beynin hipotalamus bölgesi adet dönemini düzenler. Stres dönemlerindeki durumlar beyni etkiler ve adet döngüsünde gecikmeye neden olur.

Tiroid hastalığı (guatr): İnsan hipertiroidi veya hipotiroidizm de adet dönemlerini geciktirebilir.

Erken Menopoz: 45-55 yaşları arasında menopoz genellikle kadınlarda görülür. 40 yaş ve hatta daha erken yaşlarda ortaya çıkan perimenopoz dönemi, yumurta sayısını azaltarak adet düzensizliklerine neden olur.

Gecikmiş adet dönemlerinin en yaygın nedeni hamileliktir. Adet döngüsündeki gecikmenin nedenleri arasında, bir kadının günlük yaşamındaki beklenmedik değişiklikleri veya değişen mevsim faktörlerini göz önünde bulundurabiliriz. Ciddi yaralanmalar ve ameliyatlar hasta için hem psikolojik hem de hormonal açıdan streslidir. Bu nedenle operasyondan sonraki erken evrelerde adet döngüsünde sıklıkla bir gecikme olur.

Hamileliği önlemek için doğum kontrol haplarının kullanılması, koruyucu enjeksiyonlar ve kola uygulanan hormon çubuklarında hormonların yan etkileri de yan etkilere neden olan önemli faktörlerdir.

Gecikmiş adet dönemleriyle ilgili bir sorununuz varsa, sağlık kontrolü için doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir