Gemi İlaçlama

Yük taşıyan gemiler, haşerelerin sıklıkla görüldüğü alanların başında geldiği gibi; zararlı canlıların taşınan ürünlere zarar vermesini engellemek için gemilere böcek ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir. Taşınan ürünlerin arasında ya da geminin içinde bulunan haşere ve kemirgenler, kısa sürede çoğalarak tüm gemiyi sarabileceği gibi; taşınan ürünler açısından olduğu gibi, geminin zarar görmemesi için de gemi ilaçlama yaptırmak şarttır. Hamam böceği, karınca gibi haşereler, gemide taşınan mallara zarar verebileceği gibi; ağaç kurdu, güve, fare gibi zararlı canlılar doğrudan gemiye hasar verebilir. Bu nedenle gemilerin yük alma ve yük boşaltma işlemlerinden sonra ilaçlanması şarttır. Taşınan ürünler ile geminin içerisine yerleşen bir haşere ya da kemirgen, ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Gemi İlaçlama Yöntemleri

Gemi ilaçlaması fumigasyon tekniği kullanılarak yapılabilir. Gemide bulunan ya da bulunabilecek haşerelere karşı; gemiye ve taşınan mallara zarar vermeyecek nitelikte olan böcek ilacı kullanılarak yapılan gemi ilaçlaması, profesyoneller tarafından uygulanması şart olan bir işlem olduğu gibi; basit yöntemler kullanılarak yapılacak uygulamalar, hiçbir etki sağlamayacaktır. Özellikle ağaç kurdu ve kemirgenlere karşı yapılan gemi ilaçlama için; etkili mücadele yöntemlerine başvurulmalı ve üstün etkili ilaçlar kullanılmalıdır. Gemide yapılacak haşere ve kemirgen mücadelesi, fumigasyon yöntemi ile olduğu gibi püskürtme yöntemi ile de yapılabilir. Fumigasyon yapılırken, tüm alanın belirli bir süre boşaltılması gerekirken, püskürtme yöntemi ile yapılan pest kontrolde, yarım saat kadar alanı kullanmamak yeterli olacaktır.

Gemi İlaçlama Hangi Firmalara Yaptırılmalıdır?

Sağlık Bakanlığının onayına sahip olan ve gemi ilaçlaması konusunda uzman olan firmalar tarafından yapılması gereken uygulama için; amatör firmalar kesinlikle tercih edilememelidir. Katı ya da toz ilaçlar kullanılarak da yapılabilecek olan gemi ilaçlama işlemleri için en etkili çözüm veren yöntem, sıvı ilaçlamadır. Zira geminin her bölgesinde diğer formdaki ilaçlar ile tüm haşere veya kemirgenlere karşı koruma sağlamak mümkün olmayacaktır. Ancak sıvı ilaçlara ek olarak katı ya da jel halindeki ilaçlar uygulanabilir. Gemilerde düzenli olarak yaptırılması gereken pest kontrol için, belge veren ve garantili uygulama yapan firmalardan hizmet almak gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir