Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş yanığı, çok fazla ciddiye alınmasa da aslında önemli bir cilt sorunu olduğunu unutmayınız. Birkaç gün acı vererek, sonra tamamen kaybolacağı sanılır ancak, etkisini yıllar sonra gösterebildiği de gözlemlenmiştir. Bu nedenle, güneş yanığından korunmak için gerekli önlemler alınması gerekir. Bu noktada, güneş kremlerinin kullanımı ihmal edilmeyiniz. Güneş yanığı durumunda ise, tedaviye özen gösterin. Ciddi bir cilt sorunu olan güneş yanığında tedavi oldukça önemli bir yere sahiptir. Tedavisinin önemsenmeyip atlanması, ileride ciddi problemlere neden olabiliyor. Ayrıca, güneş yanığı büyük bir acı verir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Derece Güneş Yanığı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?güneş yanığı, güneş yanığının geçmesi, kaşıntı

  1. derece güneş yanığı adı verilen evrede, kuvvetli bir acı olmaktadır. Acıyı dindirmek ya da hafifletmek için soğuk pansuman yapılması gerekir. Bu aşamada, piyasadaki yanık kremlerinden faydalanmalısınız.
  2. derece yanıkta ise, sıvı kaybı ortaya çıkmaktadır. Sıvı kaybını azaltmak amacıyla, ağızdan alınan sıvı miktarının arttırılması gerekmektedir. Antienflamatuar ilaçlar içilmeli ve cilt nemlendirilmelidir. Kese asla yapılmamalı ve tahrişe neden olan giysiler tercih edilmemelidir. Böyle bir tedavi sağlandığında, birinci derece güneş yanığının geçmesi yalnızca 2-3 gün sürecektir. Birinci derece güneş yanığı tedavisi nasıl olmalı sorusunun cevabı ise, genel olarak, antienflamatuar ilaçların içilmesi ve cildin nemli tutulması gerektiği şeklinde özetleyebiliriz.
  3. derecede güneş yanığı durumunda, kızarıklıkların yerini su toplamalı yanıklar almaktadır. Acı, çok daha fazla hissedilir. Bu nedenle, tedavinin daha çok sıklaştırılması gerekir. Bu durumda, günde, iki ağrı kesici alınmalıdır.
  4. derece yanıkta ise, su kaybı daha fazla olur. Bu yüzden, ağızdan alınan sıvı miktarı da arttırılması gerekir. Antienflamatuar ilaçların yanı sıra, kortizon içerikli kremlerin kullanımına özen gösterilmelidir. Günde birkaç kez sürülmesi yeterli olur.

Kaşıntı Nasıl Sona Erer?

Güneş yanığı tedavisi nasıl olmalı sorunsalı sona erdiğinde ve kaşıntı nasıl geçer sorunsalı ortaya çıkmaktadır. Güneş yanığının, iyileşme evresinde kaşıntı durumu meydana geliyor. Acı, yerini kaşıntıya bırakmaktadır. Bu noktada, kaşıntının önlenmesi gerekiyor. Kaşıntının önlenmesi için ise, kortizonlu bir kremin ve ya nemlendiricili bir krem ile karıştırılarak uygulanması yeterli olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir