GÜNEŞTEN KORUNMANIN PÜF NOKTALAR

Yaklaşan yaz aylarında birçok noktaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları saat 11 ile 15 arasında dik açı ile yeryüzüne inmektedir. Özellikle bu zamanlarda dışarıda bulanmaktan kaçınılmalı, dışarıda bulunmak zorunluluk ise, güneşten koruyacak bir takım önlemler alınmalıdır. Yaz aylarında hava bulutlu dahi olsa gündüz dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü yaz aylarında güneş saklanmış dahi olsa cildinize zarar verebilmektedir. Ultraviyole ışınlarından korunmak için en azından şapka, şemsiye gibi bir şeyler ile kendinizi korumanız gerekmektedir. Sıkı dokunmuş pamuklu elbiseler giyinmek faydalı olabilmektedir. Sentetik ya da naylon kıyafetler cildinize yapışarak, cildinize zarar verebilir. Ayrıca ıslak giysileri de giyinmekten mutlaka kaçınmalısınız.güneşten korunma, güneşten nasıl korunulur, güneşten korunma yöntemleriGeniş siperli şapkalar kullanmalısınız

Beyzbol tarzı şapkalar kulaklarınızı ve boynunuzu korumamaktadır. Bu nedenle geniş siperli şapkalar kullanırsanız sizin için daha yararlı olacaktır. Sahte güneş gözlüklerinden kaçının. UVB hem de UVA ışınlarından koruyan güneş gözlüğü takmaya özen gösterin. Güneş kreminizi sürmeyi kesinlikle unutmayın. Sadece yüzünüze değil, vücudunuzun görünen her noktasına güneş kremi sürünüz. Ayrıca dışarıda bulunduğunuz süre içerisinde her 2 saatte bir güneş kreminizi tazeleyin. Her ne kadar 24 saat kalıcı tarzı yorumlar yapılarak sizlere satılsalar da, 2 saatte bir tazelemek yararınıza olacaktır. Ayrıca 2 saat geçmese dahi eğer çok terlediğiniz bir aktivite yaptıysanız yine güneş kreminizi tazeleyin. Çünkü terlediğiniz için güneş kreminiz etkisini yitirmiş olabilir. Çocuklarınıza uygun güneş kremleri sürünüz. Çocukların ciltleri yetişkinlere göre daha has hastır, bu neden onlara uygun güneş kremleri alınız. Bir de 6 aydan küçük bebeklere hiç krem sürmeyiniz. Çünkü onların ciltleri çok daha hashas olduğu için alerjik reaksiyonlar gösterebilirler.

Tansiyonunuza dikkat

Güneş altında fazla kaldığınızda yaşınız kaç olursa olsun tansiyonunuz düşebilir, hatta bazı durumlarda çıkabilir. Bu nedenle tansiyon hastalığı olanların güneşte özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Tansiyon ile ilgili probleminiz olmasa dahi öğle saatlerinde dışarıya çıkmamanızı öneriyoruz. Çalışma ve benzeri özel durumlarda ise, sıraladığımız bu önlemleri alarak dışarıya o şekilde çıkmanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir