Güve Nedir? Güve çeşitleri

Güve böceği, yapı olarak kelebeğe benzetilen, fakat kelebekten farklı birçok özelliğe sahip olan kanatlı bir böcek türüdür.Güve böceği ile kelebek arasındaki farklardan biri renkleridir. Kelebekler çok farklı renklerde ve desenlerde olurken, güveler genellikle gri renklidir ve mat bir görünümleri vardır. Kanat yapıları ise, kelebeklere göre tüylü olan güve böcekleri, beslenmelerini türlerine göre farklı maddeler ile sağlarlar. Yeryüzünde birçok güve türü vardır ve bu güve türleri bulundukları alanlara göre isimlendirilir. Beslenmelerini de bu alanlarda bulunan maddeler ile sağlayan güvelerin bazı türleri tahıl ürünleri ile beslenirken, bazı güve türleri ise kâğıt, karton, kumaş gibi insanlar tarafından gıda maddesi olarak kullanılmayan maddeler ile beslenirler. Güvelerin boyları türlerine göre değişir fakat ortalama 10–15 mm arasında değişen boylara sahiptirler.

Birçok insan güve böceğini, kelebek zannederek zararsız sanırken aslında güveler insanların eşyalarına ya da ürettiği gıda maddelerine zarar verirler. Bu yüzden güve ilaçlama önemlidir. Güve beslenmesinde canlıların kanına ihtiyaç duymaz ve canlılar üzerinde yaşamaz. Gündüz vakitlerini ve aydınlık alanları sevmeyen güveler, daha çok geceleri aktiftir ve karanlık ve az güneş alan yerlerde bulunurlar. Güvelerin çok gelişmiş duyu organları vardır ve kendilerini bu yolla yarasalara yem olmaktan korurlar. En çok görülen güve türleri elbise güvesi, ahşap güvesi, tahıl güvesi, halı güvesi, deri güvesi ve mobilya güvesi güve türlerinin bazılarıdır. Güve böcekleri ile mücadele için Global ilaçlama şirketimizden güve ilaçlama ve her türlü haşere ilaçlama konularında ilaçlama talebinde bulunabilirsiniz.
Tahıl güvesi
Tahıl güvesi, beslenmesinde buğday ve arpa gibi tahıl ürünlerini yiyerek beslenen güve türüdür. Tahıl güvesi, tahılların tanelerini yiyerek sadece dış kabuklarını bırakır. Tahıl güvesi en çok ambar, kiler ve depo gibi alanlarda görülür ve bu alanlara yumurtalarını bırakır.

Deri güvesi
Deri güvesi, özellikle deri ve deriden yapılmış eşyalar içerisinde yaşar ve bu eşyaları kemirerek beslenir. Deri güvesi deri atölyelerinde, konfeksiyonlarda, deri eşya satan dükkanlarda sık görülür. Deri güvesi, insanların eşyalarına zarar vererek maddi zararlar verir.
Halı güvesi
Halı güvesi, halı, kilim ve yünlü eşyalar içerisinde yaşayan ve bu eşyaları kemirerek beslenen bir güve türüdür. Aynı zamanda halı böceği deri koltuk, kürk elbiseler ve kımaşlar içerinde yaşayıp, bu eşyalarada zarar verebilir. Halı güvesi, özellikle kullanılmayan ve rulo halinde saklanan kilimlerin içerisinde yaşarlar.
Odun güvesi
Odun güvesi isminden de anlaşılacağı gibi ahşap ve odundan yapılan eşyalar, odun depoları ve kömürlüklerde yaşar. Tahtaları kemirip beslenmesini sağlayan odun güveleri, insanları ısırmaz sadece insanların eşyalarını kemirerek maddi zararlar verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir