Halı Böceği İlaçlama İşlemi

Halı böcekleri yumurta bırakarak çoğalan böcek türüdür. Yumurtalarını, kullanılmayan eşyaların arasına, bitki köklerine, yapraklarına bırakmaktadır. Nemli ortamı seven bir böcek olan halı böceği için, larva halinde iken hızlı beslenmesi ve su kaynağı bulması yaşamsal olarak oldukça gereklidir. Yumurtadaki yavruları, bir veya iki hafta içinde larvalarından çıkmaktadır. Larvalar yoğun dikenimsi bir yapıya sahiptir. Genelde larvalar kahverengi görünüme sahiptir. Larvadan çıktıktan sonra siyah, kahverengi, kırmızımsı, beyaz veya sarı renkte olabilmektedirler. Yaşadıkları ortam renklerinin de farklılaşmasına neden olmaktadır. 14 – 16 mm arasında değişebilen küçük yapıya sahip canlılardır. Gözle görülemeyecek kadar küçük olmalarından dolayı fark edilmeden çoğalabilmektedirler. Vücutları oval bir yapıya sahiptir ve tüylüdür. Tüyleri, yön bulmaya ve tırmanmaya yaramaktadır. Vücudunun arka kısmında ise kuyruk bölümü yer almaktadır.halı böceği ilaçlama, halı böceği nasıl ilaçlanır, halı böceği ilaçlamasıKullanılmayan nemli alanlara yuva yapmayı seven bu böcek, hayvansal olan bütün eşyalarla beslenebilmektedir. Larva halinde iken ölü böcekler, tahıllar ve bitkisel gıdalarla beslenmektedirler. Yetişkin hale gelince ise yün, tüy, kıl, ipek ve deriden yapılan her türlü maddeyi yiyebilmektedirler. Ayrıca çiçek ve polenle de beslenmesini sürdürebilmektedir. Işığa karşı aşırı duyarlı olan halı böcekleri, gündüz daha aktiftir. Gece ise dinlenmeyi tercih ederler.

Ev ve ofis ortamında uçarken veya sürünürken fark edilebilse de daha çok verdikleri zarar sonrası dikkate alınmaktadırlar. Halı böceğinin istilası geç fark edilirse birçok eşya kullanılamaz hale gelebilmektedir. Yaşam alanları arasında halılar, dolaplar, eski kanepeler veya eşyalar bulunmaktadır. Ayrıca banyo ve lavabolarda da görülebilmektedirler.

Her ne kadar insana zarar vermediği düşünülse de halı böceklerinin, astım hastalarının nefes darlığı çekmesine neden olduğu bilinmektedir. Hastalıklarının daha ileri seviyelere gelmesine neden olmaktadırlar. Bu nedenle böceklerden kurtulmanın yollarını aramak gerekmektedir. Bunun için yapılacak basit önlemler arasında, zarar gören eşyaların atılması başta gelmektedir. Elbiselerin zarar görmeyecek şekilde mümkün olduğunca yüksek ısıda yıkanması, havlu ve perdelere de aynı işlemin uygulanması gerekmektedir. İleri seviyede bir istilada ise profesyonel yardım almanız gerekebilir. İlaçlama şirketleri tarafından kimyasal sıvılarla yapılacak olan ilaçlama daha etkili sonuçlar vermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir