Hamilelik Depresyonu Nedir?

Gebelik dönemi kadınlar için hayatının en önemli ve heyecanlı bir o kadarda kırılganlıklarının çok olduğu bir dönemdir. Hamileliğin belli olduğu an kadın ve erkek için değişik duygular ortaya çıkar. Kadınlarda gebeliğin sebep olduğu hormonsal değişiklikler görülür. Bununla birlikte beklentiler de ortaya çıkar. Ve o dönemde duygular karışık bir hal almaya başlar. Bu durum bazı hamilelikte normal olarak karşılanabilir fakat bazı hamilelikte ise duygusal ve fiziksel değişiklikler duyguların karışmasına neden olabilir. Heyecanın çok olduğu bu dönemde aynı zamanda endişe, korku, kaygı, bazen öfke gibi duygularda yaşanabilir. Normal olarak hamilelik anne ve baba için mutluluk kaynağı olarak görülür.hamilelik depresyonu belirtisi, hamilelik depresyonu neden olur, hamilelik depresyonu oluşumu

Yepyeni bir heyecan, duygusal dünyanın değişmesi ve gebelikten ötürü değişen fiziksel değişiklikler kadının dünyasını sarsabilir. Kadının hamilelik döneminden önceki ruh sağlığı gebelik döneminde ortaya çıkan depresyonun anlaşılmasında çok önemlidir. Eğer kadında önceden oluşan duygu durum bozukluğu, Obsesif Kompulsif Bozukluğu gibi ruhsal bozukluklar yoksa gebelik döneminde yaşayan duygusal ve fiziksel değişimler çok daha kolay tolere edilir ve kolayca atlatılır. Ama hamilelik döneminden önce ruhsal sıkıntı yaşanmışsa hamilelik döneminde bu durum daha zor ve kabullenemez hale gelir. Karı koca arasında yaşanan iletişim kalitesi hamilelik döneminde kadının duygusal sağlığı açısından önemlidir. Kadın ve erkeğin arasına bir bebek girdiğinde, kadının dikkati bebeğinin üzerinde olur. Erkekler karılarının hamile olduğunu bilirler fakat hamilelik sürecinde nasıl bir değişim yaşadıklarını bilemezler. Erkek eşinden eski düzeni arar. Ve bu beklenti içerisine girer. Bu da çiftler arasında gerginliğe yol açabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde erkeğin daha fazla anlayışlı korumacı, saygılı, ilgili, düşünceli, daha yakın ve sevecen bir eş olması özellikle hamilelik depresyonu geçirmemesi için çok önemlidir. Bunların yanı sıra daima huzurlu ve mutlu bir ortam da yaşanan hamilelikte depresyon çok zor görülür. Ve depresyona giren bir hamile varsa pozitif anların yaşandığı bir hayatın içinde olmak hamilelik depresyonu çok kolay atlatılabilir.

Hamilelik depresyonuna sebep olan diğer faktör; bebeğin beklenmedik bir anda olmasıdır. Daha yeni doğum yapmış kadının hemen arkasına tekrar hamile kalması kaygılarını artırabilir. Ve o anlarda yaşamış olduğu zorluklarda varsa gebeliğe alışmak ve kabullenmek zor gelebilir. Bu yüzden de hamilelik depresyonu yaşanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir