Helal gıda markaları ne kadar kaliteli?

Günlük hayatta karşılaştığımız ve çok duyduğumuz helal ne demektir. Helal yasal, geçerli, meşru anlamında olup Arapça kökenli bir kelimedir. Haram ise helalin karşıtıdır. Haram yasak olan, geçersiz anlamındadır. Yemek için saf ve temiz olması helal şartı aranması, Müslümanın helal gıda ürünlerinin özellikleri için seçicilik yaptırır. Allah Kuran-ı Kerimde insanlara helâl olanları yemelerini ve içmelerini emrediyor. Bu nedenden dolayı yenilen ve içilen yiyeceklerde hela aranmalı. Sonrada helal gıda markaları kaliteli mi diye aklınıza takılırsa yediğiniz içtiğiniz ürünler kalitelidir. Ürünler kaliteli olmazsa sertifikaları iptal olacağından bunu göze alamazlar…helal gıda markaları, helal gıda markalarında kalite

Kurallara uyulmazsa iptal edilir
Helal ürün satan yerler sertifikayı almak zorundadır. Bu sertifikanın olduğu yerlerde durum, şartlar ve ürünler kontrol edilir. Gimdes tarafından helal sertifikası verilen ve daha sonraki denetimlerde helal sertifika şartlarına uymadığı için sertifikası iptal edilen firmalar da vardır. Çoğunluğu Müslüman olan ülkemizde ki helal bilincinin tam anlamıyla da yerleştiğini düşünsek helal denetimi olmayan firmaların hiçbir zaman ileriye gidemeyeceğini de tahmin etmek zor olmaz.

Firmalar helal sertifikasını aldıktan sonra Gimdes denetçileri tarafından helal gıda markaları kaliteli mi diye belirsiz zamanlarda, gündüz veya gece ani baskınlar, habersiz bir şeklinde denetime tabi tutularak üretimde helal belgeleme şartlarına uyup uymadıkları da kontrol edilir. Helal ürün için belirtilen şartlara uymayanların belgeleri iptal olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir