HES Kodu Nedir?

Hayat eve sığar parolasıyla belirlenmiş olan HES kodu güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Bu kot ile koronavirüs taşımadığınız açık olarak belirtilmektedir. Yurt dışında istenilen bu kot artık yurtiçinde de istenerek virüs salgınının yayılması engellenmeye çalışılmaktadır. Kişiye özel olan bu kodları sadece kendi adınıza ve kendi TC numaranızla almanız zorunludur. Yolculuk öncesi evden alabileceğiniz kod ile her yere giriş ve çıkışınız serbest olacaktır. Sadece aktarmalı gelen yurt içi yolculuklarda istenmemektedir. Gerekmediği sürece yapmayacağınız yolculuklarda kendinizi ve ailenizi korumak için HES kodunuzu mutlaka almalısınız.hes kodu, hes kodu alma, hes kodu ne işe yarar

HES Kodu Nasıl Alınmaktadır?

Telefonuna  gelecek kısa bir mesajla bu kodu hemen alabilirsiniz. TC kimlik numaranız ve kimliğinizin üzerinde yazılı olan seri numaranızın son 4 hanesi ile SMS atarak kodunuzu alabilirsiniz. 28 gün geçerlilik süresi olan kodlarda yurtiçinde seyahat yapmanız gerektiğinde hemen alarak kullanabilirsiniz. 18 yaş altındaki çocuklar vekâleti olan kişiler tarafından e- devletten alınabilir. Suresini sizin belirleye bileceğiniz bu kodlarda bütün vekâlet kodu alan kişi de olacaktır. 2 yaş altındaki bebekler için kodun alınması gerekli değildir. Kontrollerinizde telefon numaranız ve kodunuz eşleşmek zorundadır. Kot alınmadan önce alacak kişinin önceki doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Oldukça riskli bir dönemde bulunduğumuz için bu önerilere uyulması ve uygulanması önemle devletimiz tarafından belirtilmiştir. Pandemide yolculuk dışında da istenebilecek olan kodlarınızı evden çıkarken mutlaka almalısınız. Lokantalarda, devletin çalışma sahalarında, sınavlara girişte, konaklamalarda, tatil yerlerinde, özellikle diş doktorlarında istenmektedir.

Virüs çıkan kişilerde HES kodu belirli süreliğine verilmeyerek kişin yerinden hareket etmemesi sağlanmaktadır. Yabancılar ve kendi evinden uzakta olan Türk vatandaşları için güvenli izolasyon odaları temin edilerek burada bekletilmektedir. 10 gün ya da 15 gün sürecek olan izolasyonlarda kişi karantinadan çıkıp tekrar test yaptırana kadar kalmaktadır. İçişleri bakanlığının göndermiş olduğu genelgeye göre düzenlenen HES kodu çalışması pandemi süresince devam edecektir. HES kodu sorgulamanızı e-devlet üzerinden kimlik numaranız birlikte yapabilirsiniz. SMS ile telefondan alabileceğiniz gibi kaymakamlık valilik ya da herhangi bir sağlık kuruluşundan kendinizin ve ailenizin HES kodunu alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir