Hiperaktivite Tedavisinin Önemi

Hiperaktivite, dikkat eksikliği olarak da bilinen, 3-4 yaşlarında ortaya çıkan bir durumdur. Genel olarak çocuklarda sürekli hareket eden, yaramazlık yapan, algı ve dikkat bozukluğu olan kişilerde hiperaktivite görülür. Daha önceki yıllarda hiperaktivite tedavisi bu kadar bilinmiyordu.hiperaktivite tedavisi nasıldır, çocuklarda görülen hiperaktivite sorunu, hiperaktive sorunu çözümü

Aksine yaramaz çocukların daha akıllı olduğu düşünülüyor ve herhangi bir sorun yokmuş gibi düşünülüyordu. Şimdilerde ise hiperaktivite bir sorun olarak biliniyor. Ve küçük yaştaki çocuklar üzerinde tedavisi başlatılabilmektedir. Dikkat eksikliği, genel olarak çocukluk çağlarında %3-5 oranında görülür ve bu oran az bir oran değildir. Bu bozuklukların beyinde olan zedelenmelere bağlı olmadığı araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Hiperaktivite tedavisinin önemi sayesinde istenilen sonuca kısa süre içerisinde ulaşılabilir.

Çevresel etkenlerin de temelde neden olmadığı fakat etkisini arttırabileceği söylenmektedir. Belirtiler %80 olarak ergenlik döneminde görülmektedir. Bu çocuklarda ileri dönemlerde depresyon, alkol sorunu, okul başarısızlıkları ve çeşitli suçlar görülme riski daha fazladır. Bu çocukların ergenlik dönemlerinde yaşadığı sorunlar da yaşıtlarına göre daha fazla olmaktadır. Bu kişilerde depresyon meyili çok daha fazladır. Hiparektivite sorunu yaşayan çocuklar aile üyeleri, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla da daha fazla sorun yaşarlar. Erişkin döneminde de bu kişiler dikkat sorunu yaşarlar, rutin işlerini unutabilirler ya da daha çabuk sinirlenirler.

Hiperaktivite, tedavisi mümkün olan bozukluklar arasındadır. Bu konuyla ilgili ilaçlar, tedavi konusunda oldukça önemlidir. İlaç tedavisi dışında anne-baba eğitimleri, terapiler de hiperaktivite tedavisinde oldukça önemlidir. Hiperaktivite tedavisinin önemi, kişilerin günlük hayattaki durumlarını tamamen etkiler ve bu yüzden oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir