İmplant nasıl yapılır ve kimlere uygulanabilir?

İmplant, vücudun kayba uğrayan herhangi bir kısmını suni olarak tamamlayan ve tekrar işlevsel hale getiren yapay materyallere verilen genel bir addır. Diş eksikliğini gidermeye ve ağız bölgesinde kayba uğrayan kısımları tamir etmeye yönelik implantlar, diş İmplant protezleri olarak adlandırılır. İmplant nasıl yapılır sorusunun cevabı, implant’ın çeşidine göre değişir. Yerleştirildikleri yere göre implant’lar, kemik üstü İmplant, intramukozal İmplant, transosteal İmplant, endodontik İmplant ve kemik içi İmplant olmak üzere beşe ayrılır. Kemik üstü implant’larda kemikte oyuk açmaya gerek yoktur. Bunlar periost bölgesinin hemen altına yerleştirilir. Intramukozal implantlar da keza operasyonsuz bir şekilde kullanılabilen düğme şeklinde implantlardandır. Geri kalan üç türde ise, kemik içine bir oyuk açılır veya zaten açılmış bir oyuktan faydalanılır. Uygulamada en çok rastlanan implant türleri de bunlardır.

İmplant Türleri Nelerdir ?

diş, implant yöntemi, implant nasıl yapılırTransosteal implantlar, çene kırıklarında kullanılan mini vidalardır. Burada amaç protez değil, kırık bir kemiği iyileştirmektir ve ameliyat ile gerçekleştirilirler. Endodontik implant’lar, diş çekimlerinden sonra oluşan boşluğa implant’ın yerleştirilmesine verilen isimdir. Hızlı, basit ve dakikalar içinde biten bir işlemdir. Operasyon gerektirmez. Kemik içi implant’lar ise, isminden de anlaşılabildiği gibi çene kemiği içerisine açılan bir oyuğa yerleştirilen implant’lardır. Halk tarafından en çok bilinen (hatta tek bilinen) implant yöntemi budur. Sanıldığının aksine acı vermez zira anestezi altında yapılır. En verimli ve dayanıklı sonuçların alındığı implant türüdür. Operasyon kısa sürer ancak komplikasyon ihtimaline karşı tam teşekküllü hastanelerde yapılır. İyileşme süresi 3 ila 6 ay arasında değişir. Operasyon yarasının iyileşmesi bir haftadan fazla sürmeyecek ise de, yerleştirilen implant’ın vücutla bütünleşmesi ve kemiğin bir parçası haline gelmesi 3 ila 6 ay sürmektedir. Görüldüğü gibi, implant nasıl yapılır sorusunun basit bir cevabı yoktur. Uygulama şekline ve İmplant türüne göre, implant nasıl yapılır’ın cevabı değişmektedir.

Kimlere Uygulanabilir ?

İmplant uygulaması için yaş önemli değildir. Her yaştan kişiye yapılabilir. Önemli olan, kemik yoğunluğu ve ilaç kullanımıdır. Kortizon bazlı ilaçlar kullanan kişiler ile kemoterapi tedavisi gören kişilere implant uygulanamaz. Tedavilerinin bitmesi beklenir. Bunun yanı sıra, kemik yoğunluğu olan kişilere de implant tedavisi uygulanmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir