İzlemeniz Gereken En İyi 5 Tarih Filmi

Pandemi sebebiyle hepimiz evlerimizde kalmaya devam ediyoruz ve bu süreçte yapılabilecek en iyi aktivitelerden birisi de film izlemek. Eğer tarih filmlerini seviyorsanız ve evde izlemek için tarih filmleri önerisi almanız gerekiyorsa bu yazıyı mutlaka okumanız gerekiyor. Sizler için izlemeniz gereken en iyi 5 tarih filmini listeledik.tarih filmi, mutlaka izlenmesi gereken tarih filmleri, tarih konulu filmler

Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

  1. Dünya Savaşı sırasında Oscar Schindler isimli bir girişimci, iş gücü ihtiyacını Yahudileri kullanarak sağlamaktadır. Fakat, Yahudilerin yaşadığı ötekileştirmeden dolayı rahatsızlık duyan Schindler onları kurtarmak için uzun bir liste hazırlar. Nazi soykırımından kurtarılmak üzere 1100 Yahudi’nin adı bu listeye yazılmıştır.

Dünya sineması için bir başyapıt olarak kabul edilen bu film IMDB üzerinden 8.9 puan alarak en popüler ilk 250 film arasında kendisine yer bulmuştur.

 Andrei Rublev

  1. Yüzyılda yaşayan sanatçı Andrei Rublev’in hayat hikayesini anlatan bu film 1400-1423 yılları arasında Rusya’da yaşanan taht kavgaları ve Tatar saldırılarını anlatıyor. Sanatseverlerin beğenisini kazanan final bölümü ve son kısmı hariç tamamen siyah beyaz olarak aktarılan görüntüsü ile bu film Tarkovsky’nin en önemli eserlerinden biri olma başarısını sürdürüyor.

 Hacksaw Ridge (Savaş Vadisi)

Desmond Doss, 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusuna yazılmak için gönüllü olur. Fakat, pasifist bir kişiliğe sahip olan Doss, ateş etmeyi ve silah tutmayı reddeder. Ateş etmektense, savaş alanında yaralılara hizmet ederek görevini yerine getirmek istemektedir. Bu isteği yüzünden Askeri Mahkeme tarafından yargılanan Doss, sert bir eğitimden geçip silahsız olarak savaş alanına gitmeyi başarır ve orada yapması gereken büyük fedakarlıklar onu beklemektedir.

 The Message (Çağrı – İslamiyet’in Doğuşu)

İslamiyet’in doğuşunu anlatan Çağrı filmi hem ülkemizde hem de dünyada büyük beğeni toplamıştır. Hz. Muhammed’in insanları İslam dinine daveti sürecini anlatan bu film, İslam dininin ilk yılları hakkında önemli bilgiler de veriyor.

 12 Years a Slave

1841 yılında New York’ta geçen film, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamın iki kişinin aracılığıyla Washington’a gitmesini ve orada köle olmasını anlatıyor. Drama türündeki film sinema eleştirmenleri tarafından bir başyapıt olarak kabul ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir