Keratosis Pilaris İçin Bitkisel Tedaviler

Keratosis Pilaris,  sık olarak rastlanan zararsız cilt rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Cildin pürüzlü hissedilmesine neden olan küçük sert yumrulara neden olabilmektedir. Bu yumrular genel olarak açık renkli olurken kırmızı renkte de olabilmektedir. Genel olarak çok fazla görülen kızarıklık ve şişkinlik beraberinde üst kol, uyluk ve kalça bölgelerinde görülebilmektedir. Ayrıca yüz hatlarında da ortaya çıkan fakat çok fazla rastlanan rahatsızlıklar arasında yer almamaktadır. Hafif kaşıntıya sebep olan Keratosis Pilaris rahatsızlığı herhangi bir ağrı ya da aşırı şiddetli rahatsızlıklara neden olmamaktadır. Birçok genç ve çocuklarda yaşanan bu rahatsızlıklar zamanla kaybolmaktadır. Aynı zamanda bu rahatsızlık yaşlılarda görülmemektedir. Keratosis Pilaris keratin birikmesine neden olan bulgular sebebiyle oluşmaktadır. Keratin ise cildi enfeksiyonlardan ve diğer zararlı maddelerden koruyarak cildin güvende kalmasını sağlayan proteinler arasında yer almaktadır.keratosis pilaris nedir, keratosis pilaris tedavisi, keratosis pilaris ne demek

Kıl köklerinde biriken folikülleri kapatmaktadır fakat hekimler bu birikmeye sebep olan rahatsızlığı henüz çözememişlerdir. Kuru ciltlerde Keratosis Pilaris gelişme riski daha fazladır. Özellikle kış aylarında bu sorunlar artarak kötüleşmeye meyil vermektedir. Yaz aylarında ise bu sorun tamamen yok olmaktadır. Bu duruma sebep olan ise kış aylarında nem daha az olmaktadır. Genellikle egzama diğer ismiyle atopik dermatit gibi bazı cilt rahatsızlıkları olan kişileri etkilemektedir. Hekimler ise cilt tipine bakarak keratosis teşhisi koyabilmekte ve bunun için herhangi bir test yapılmasına da gerek duyulmamaktadır.

Keratosis Pilaris için bitkisel tedaviler de bulunmaktadır. Keratosis Pilaris tedavisi bulunmamaktadır. Fakat bir tür tedavi yöntemleri ile etkileri azaltılabilmektedir. Bu yöntemler ise cilt üzerinde bulunan yumruların asla kaşınmaması ve kaba bir halde ovulmaması gerekmektedir. Dıcak su ile banyo yapmak yerine ılık su tercih edilmelidir. Su içerisinde kalınan sürelerinde kısıtlanması gerekmektedir. İçerisinde ekstra yağ ve nemlendirici bulunan sabunların tercih edilmesi gerekmektedir. Cilt üzerinde bol miktarda nemlendirici kullanılması gerekirken ayrıca vakit geçirilen ortamlarda nemlendirici cihazlar bulunması gerekmektedir. Tropikal peeling ürünleri cilt yüzeyinde ölü deri hücrelerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu kremler içerisinde alfa hidroksit asit, laktik asit, salisik asit ve üre bulunmaktadır.

Asit içerikleri ciltte kızarıklık ve yanmaya neden olabilecek etkilere sahip olmasından dolayı bebeklerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır. Hamile ya da emziren kadınlar hekim önerileri olmadığı sürece tropikal kremleri kullanmamalıdır. Ciltteki aşırı kızarıklık ve inflamasyonlar için lazer tedavileri ile de yardım alınabilmektedir. Lazer tedavilerinde kalıcı ve kesin sonuçlara da ulaşabilmek mümkündür. Keratosis Pilaris için tedavi edici özelliği bulunmasa dahi krem ve losyonların yetersiz olması halinde rahatlama sağlamaktadır. Bunun için ise lazer tedavisinin olumlu etkilerini görebilmek için birkaç seans takip edilmeli ve düzenli olarak seanslara katılmak gerekmektedir. Hastalık tamamen kalıtsal olmasından dolayı sadece azaltılabilmektedir. Anne ve babalarında bulunan çocuklarda genel olarak daha fazla görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir