Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Ülkemiz kitap okuma oranının en az ülkeler arasında yer alıyor. Kitap okuyanın az olduğu ve eğitim seviyesinin düşük olduğu ülkeler gelişimini tamamlayamaz ve geride kalır. Geride kalma her alanda olur. Ekonomik anlamda, yaşam standartları anlamında veya olaylara bakış ta eğitim seviyesine göre olumsuz anlamda olur. Kitap okuyan bir toplum her zaman hızlı gelişir. Kitap okuyanlar olaylara farklı bir vizyondan bakarlar. Daha çok eleştirmek yerine daha çok faydalı olmayı tercih ederler. Hiç okuyanla okumayan bir olur mu? Olmaz tabi ki ; okuyan her sektörde, yurt dışında ve ülkenin gelişiminde söz sahibi olur. Okumayan cahil kalır ve olaylara bu çerçeveden baktığı için ülkeye ve ailesine zararı dokunur.kitap okuma alışkanlığı, kitap okuma faydaları, kitap okumanın sağladığı faydalar

Kitap Okumanın Yaşı Cinsiyeti Yoktur

Okuma yazma bilen herkes kitap okumalı. Her kitap farklı deneyim kazandırır. Yaşlı, genç herkes kitap okumalı. İşe önce kendinizden başlamalısınız. Siz kitap okursanız çocuklarınız da kitap okur. Örneğin üniversite ve lise giriş sınavlarında içerik tamamı ile değişti. Uzun paragraflı ve okuduğunu anlamaya yönelik soru tipleri soruluyor. Çok kitap okuyanlar okuduklarını anladıkları için soruları doğru cevaplıyorlar. Kitap okumayan veya az okuyanlar ise soruları anlamakta oldukça zorlanıyor. Evde kitap saatleri oluşturarak çocuklarınıza kitap okumayı sevdirebilirsiniz. Çocuklarınızdan okudukları kitapları size de anlatmanızı söyleyebilirsiniz. Bu onların da çok hoşuna gidecek ve kitabı daha anlayarak okumalarına neden olacaktır.

Hangi Kitapları Okumalıyız?

Kitap seçimi tamamı ile size kalmıştır. Okullarda çocukların yaş düzeylerine uygun kitap önerileri, öğretmenleri tarafından yapılmaktadır. Sevdiğiniz tarz kitaplar okuyarak işe başlayabilirsiniz. Kitap okumayı sevdikçe, daha zor ve düşündürücü kitaplar okumayı kendiniz isteyeceksiniz. Kitap için belli saat uygulaması yapabilirsiniz. Uzmanlar kitap okuyarak gece uykusuna yatmanın faydalı olmadığı konusunda hem fikir. Yatağa girince kitap okumak yerine, evde herkesin birlikte olduğu alanlarda hep birlikte kitap saatleri yapabilirsiniz. Kitaplar bütçeniz için pahalı ise, çocuklarınızın arkadaşları ve kendi arkadaşlarınızla kitap değişimleri yapabilirsiniz. Bu şekilde daha fazla ve gündemdeki yazarları takip etme olanağına sahip olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir