Kolesterol ilaç tedavisi ne zaman başlar?

Form hesaplamasına göre hastanın kalp krizi geçirme riski% 7,5’i geçerse ilaç tedavisine başlanır. Dr. Ateş, en etkili ilacın karaciğerdeki mekanizmayı bozmaya yönelik olduğunu savunuyor: “Bazen karaciğer kötü kolesterol üretmek için o kadar iyi çalışıyor ki, ne kadar uğraşırsak uğraşalım, onu istediğimiz kadar rahatsız edemeyiz. Örneğin kolesterol bağırsaklara girer ve bağırsaklardan yeniden emilir. Karaciğer kötü kolesterol üretir ve onu safraya verir ve safradan çıkarıldığında bağırsaklar, tüm yiyeceklerin yanı sıra kolesterolü de emer, böylece kolesterol vücuda geri döner. Üretimi düşürseniz bile hemen etkilemeyecektir. Bazen bu nedenle 2-3 hafta içinde ilaç tedavisi etkisini göstermeye başlar. ” İlaçta farklılıklar olabilir. Kötü kolesterolün bağırsaktan emilimine müdahale eden ilaçlara ek olarak, bazen bir hastaya hem onu ​​hem de karaciğer üretimini bozan bir ilaç kombinasyonu reçete edilir. Bununla birlikte, hastanın karaciğer problemleri varsa, kendisine herhangi bir ilaç verilmemeli, sadece bağırsak emilimini engelleyen ilaçlar verilmelidir.kolesterol tedavisi, kolesterol ilaç tedavisi, kolesterol nasıl tedavi edilirKolesterol ilaçları zararlı mı?

Karaciğer üretim hattına kötü kolesterol üretiminde kullanılan hammaddelere benzer ilaçların tanıtılması üretimini sabote eder, ancak üretimi sabote etmek istenen aracı her zaman bozmayabilir. İlaç tedavisi gören 100 hastadan 5’i

sonuçlarından dolayı ilacı kullanamazsınız. Aslında hastanın karaciğerine ve kaslarına dokunup dokunmadığı periyodik olarak kontrol edilir. Hastaya ayrıca “Rahatsızlık hissederseniz geri gelin” denilir.

Medyadaki kolesterol tartışması yanlış anlaşılıyor

Uyuşturucu kullanımı ile ilgili medya tartışmalarının uyuşturucu tedavisi gören hastalar tarafından yanlış anlaşıldığını belirten Dr. Ateş önemli bir noktaya dikkat çekiyor: “Sigarayı bırakmak için sürdürdüğümüz sosyal mücadele sayesinde kalp krizi sayısındaki dramatik azalma, medyada kolesterol tartışmasından elde edilen sonuçları maalesef geri getirdi. Kişinin herhangi bir şikayeti yoksa, kalp hastalığı veya tansiyonu olan bir hasta yoksa, kolesterole müdahale edip etmeme konusunda televizyonda bir tartışma var; ancak diyabet hastaları ve kardiyologlar tartışmayı devraldı. Kendilerini aynı konuda düşünen bu hastalar, ilaçlarını bırakıp hızla arterlerini tıkadılar. “

Kolesterol – Yağ – Kalori Dengesi

%30

Günlük tükettiğimiz yağlardan alınan kalori, günlük kalori ihtiyacımızın% 30’unu geçmemelidir.

% 10

Meyvelerdeki şeker dahil şekerden alınan günlük kalori miktarı% 10’u geçmemelidir. Bu, 12 çay kaşığı şekere eşittir. Örneğin, bir Amerikalının günlük şeker alımı 20-30 çay kaşığıdır.

Kişiye özel kolesterol tedavisi

Bir kişiye yönelik kolesterol tedavisi, Amerikan Kalp Derneği, Avrupa Kardiyoloji Derneği ve Anadolu Sağlık Merkezi Şekli tarafından hesaplanan risk tablosuna dayanmaktadır. Merkezimize bir hasta geldiğinde kan tahlilleri ve tetkikleri yapılırken ciddi bir anamnez verilir. Kalbin damarlarındaki kireçlenmeyi tespit etmek için bir tomografik kalsiyum değerlendirmesi de yapılır. Böylece kalp damarlarında ateroskleroz başladığında, başlamışsa sorunun ortaya çıktığı durum belirlenir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, muayene sırasında ölçülen sistolik tansiyonu, hastanın tansiyon ilacı kullanıp kullanmadığı, sigara içtiği, şeker hastası olup olmadığı, iyi kolesterol ölçümü ve toplam kolesterol değerleri gibi bilgiler tablo halinde verilmektedir. Girilen değerler, önümüzdeki 10 yıl içinde hastamızın kalp krizi riskinin ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Tablodaki sonuçlara göre her hastaya, kolesterol tedavisi mi yoksa diyet mi alacağı gibi riski azaltmak için bireysel bir yaklaşımla değerlerine göre farklı bir tedavi verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir