Kurye kimdir?

Herhangi bir eşyayı yada maddeyi belli bir yerden başka bir yerdeki ihtiyaç sahibine ulaştıran kişiye kurye denir. Örneğin motorlu kuryeler, arabalı kuryeler ve yaya kuryeler çeşit olarak sayılabilir. Motosikletli ve arabalı kuryeler kesinlikle ehliyete sahip olmalı ve iyi derecede araba yada motosiklet kullanıyor olabilmeleri gerekiyor. Çünkü kuryeliğin birinci amacı hızlı ulaştırmadır. Acemi kişiler bu durumda hem kendi canlarına hem başkalarının canlarına zarar verebilirler. Bunun yanında iş verenine yada başkalarına maddi anlamda zarar verebilir. Bu şekilde düşünürsek kendide zarar göreceği için bu mesleği yapmaması daha doğru tercih olur.kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Kuryelik yapan kişinin dikkat etmesi gereken hususlar, götürmesi gereken maddeyi olabildiğince dikkatli, kontrollü ve hızlı bir şekilde müşteriye ulaştırmaktır. Kuryelik yapmak göründüğü kadar kolay bir meslek değildir. Kuryelik yapan kişinin iletişim kabiliyeti yüksek olmalı ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilmeli. Ayrıca kurye olan kişiler özgüven sahibi ve dikkatli bireyler olmalı.

Ülkemizde birçok kurye firması var. Bir objenin hızlı bir şekilde gitmesi gereken yere ulaşmasını sağlamak sanıldığından değerli bir iştir. Bu nedenle özellikle İstanbul trafiğinde ulaşması gereken  iş dosyaları için yaya ve moto kuryeler çok avantajlı hale geliyor.

Pizza, çiçek, evrak ve sayılacak bir sürü daha şeyi, gitmesi gereken yere ulaştıran kişilere de kurye denir. Örnek verilen şeylerin hızlı bir şekilde sahibine ulaşması oldukça önemlidir. Çünkü pizza soğuduğu takdirde müşteri için bir şey ifade etmez yada çiçek gideceği yere geç giderse sürprizini kaybedebilir. Önemli bir iş evrağının olması gereken zamandan sonra ulaşması belki de bir şirketin ve çalışanların kaderlerini etkileyebilir. Bu nedenle kuryelik diyip geçmemek lazım. Her meslekte olduğu gibi fazlasıyla atik, dikkatli ve zekice davranmak gerekiyor.

İş bulmanın zor olduğu bir dönemde olduğumuzu düşünürsek insanlar iletişim yönlerini güçlendirerek yükselişte olan bu mesleğe yönelebilirler. Dikkat edilirse bir çok yerde kurye aranıyor ilanını görebilirsiniz. Alınan maaşın yanında verilen iyi hizmet karşılığında bahşiş geleneğinin olduğu düşünülürse hiçte yabana atılacak bir meslek değil. Eğer paramız var ve yatırım için bir sektör bulamıyorsak da iyi bir analiz ile kurye firması açabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir