Megaloman Nedir?

Megaloman kendisini olduğundan büyük görme bazı durumlarda olmayan şekilde kendisini üstün görme yani gerçek hayattan uzak duran kişi demektir. Bazı insanlar tarafından megolaman olarak bilinse de kelimenin gerçeği megalomandır. Bu kişiler genellikle çevreleri tarafından pek sevilmezler ayrıca kendileri de insanları küçük gördükleri için genellikle yalnızlık da çekerler. Çünkü bu kişiler sürekli kendilerinin övülmesini beklemektedir ve bu da çok nadir olacağı için insanlardan çabuk soğumaya da meyilli insanlardır.Megaloman ne demek, Megaloman kişilik, Megaloman kişilik nedir

Megaloman Belirtileri

Bir kişinin megaloman olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gereken hususları da incelemek gerekirse;

  • Küstahlık olarak nitelendirilen özellikler bulunmaktadır. Aynı zamanda bunu birisi ona söylediği zaman bu konuda yapabileceği bir şey olmadığını sadece olanı söylediğini de ısrarla belirtir.
  • Hiçbir şeyin onların önüne geçemeyeceğini ve tüm zorlukları çözmenin kendi ellerinde olduklarını düşünürler. Hatta güç sahibi olmaları gereken durumlarda gerekirse hileye dahi başvurup başarılı olmak isterler çünkü başarısız olarak adlandırılmak bu hayatta isteyecekleri en son şeydir.
  • Omnipotansluk da bariz bir şekilde vardır. Yani güçlerinin her şeye yeteceğini düşünürler. Eğer bir yenilgi ile karşı karşıya kalırlarsa da bunda asla kendilerinde suç bulmazlar ve belli sebeplerden dolayı yenilgi aldıklarını kendilerine ikna ederler. Kendi kafalarının içinde sürekli başkalarıyla kendilerini kıyaslama durumu vardır. Bunu da kendilerince ufak oyunlarla yaparlar ve sonrasında karşısındaki kişinin kendisinden zayıf olduğuna ikna olurlar.
  • Sadece zihinsel olarak değil aynı zamanda dış görünüş olarak da üstün olmaları gerektiğini düşünürler. Bu sebeple de giyimlerine, görünüşlerine normal bir insana göre çok daha fazla dikkat ederler. Bunu yaptıkları zaman karşı tarafın da kendilerini takdir etmesini beklerler etmedikleri durumda da kendilerini kıskandıklarını düşünürler.
  • Öğrenmeye kapalı bir yapıları vardır. Çünkü insanları kendilerinden küçük gördükleri için onların öğütleri olsun verecekleri bilgiler olsun oldukça yetersiz olacağını düşünüp bunun için kendilerini bilgiye karşı kapatırlar.

Tabii ki üst düzey bir megaloman sorunu yaşayan kişilerin yakın çevreleri de onun bu hal ve hareketlerine bir süre sonra dayanamaz hale gelir ve bu sebeple de derin bir yalnızlık çekmeleri olasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir