MİDE YANKISI (GASTRİT)

Gastrit midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanması durumuna denir. Özellikle erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere genel olarak sık görülen bir rahatsızlıktır.mide yankısı, mide yanması, gastrit tedavisi

1)Gastrite papatya çayı gayet iyi gelmektedir.

2) 2 Tutam nane nane 1 cezve suda kaynatılıp elde edilen ilaç günde 6 saat arayla 4 kez içilmelidir.

3)1 Fincan suya 1 çay kaşığı meyan kökü tozu karıştırılarak 8 saat arayla günde 3 defa içilmelidir.

4)Önce 20’şer gram oğulotu ve 20 gram kadarda nane karıştırılır.Ardından bu karıştırdığımız bitkilerden 2 çay kaşığı kadarı 1 fincan suda kaynatılıp 15 dakika demlenilerek ılık olarak günde 8 saat arayla 3 defa 1 bardak içilir.

5)1 tatlı kaşığı kantoron 1 su bardağı kaynamış suya konularak yarım saat kadar bekledikten sonra süzülür ve içilir

6) Papatya,rezene tohumu ve Frenk kimyonu tohumu her birinden 35 gram olacak şekilde 1 litre suda kaynatılıp günde 8 saat arayla içilir.

MİDE YANMASI

Mide yanması denilen olan 20 ile 50 yaş arasında daha çok görülür.Yaygın bir hastalık olan mide yanması, yemekten önce , yemek esnasında veya yemekten sonra ortaya çıkabiliyor.Besinler, sindirim işlevini bir gereği olarak olarak mide de ilk değişikliklerine uğrar.Bundan sonra bağırsağa gönderilir.Bu işlem sırasında iç yüzeyi zar kaplı salgı hücreleri besinlerin gerekli değişimini yapamaz ve bir dengesizlik oluşur.Aşırı asit ortamına ve midenin kendini dış etkilere karşı koruyamamasına yol açar ve yanma hissi oluşur.

Tavsiyeler

Az ama sık yemelisiniz.Öğünleri küçülterek sıkça yemek az da olsa sizi rahatlatır.
Yemekte kendinize zaman ayırın. Ayaküstü değil, oturarak acele etmeden yeyin. Acele yemek mide işlevine büyük ödlüde zarar verir.

Ağzınızda küçük lokmaları öğütmek midenin sindirim için gerekli salgıları daha kolay üretmesinde katkı sağlar. Lokmaları uzun çiğneyin acele etmeyin. Bu, midenizde şişkinlik ve ağırlık hissetmemenizde yardımcı olacaktır.

Mide arılarına iyi gelebilecek sağlıklı besinler listesi (Mide Yanması Nasıl Gecer):

Karnabahar : Lahana

Patates : Elma sirkesi

Maden suyu

Ispanak : Zeytinyağı

Baklagil

Muz

Kızarmış ekmek

Meyankökü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir