Narkolepsi nedir ve türleri nelerdir?

Narkolepsi veya toplumun dediği gibi, anormal zamanlarda uyuşukluk ve ani uyku başlangıcı ile karakterize kronik bir uyku bozukluğudur. Narkolepsili kişiler, yaşadıkları çevre koşulları nedeniyle uzun süre uyanık kalmakta zorlanırlar ve günlük yaşamlarında büyük zorluklarla karşılaşabilirler.

Narkolepsi genellikle iki tiptir. Bazı durumlarda, katapleksi mümkündür – güçlü duygular ve narkolepsi ile tetiklenebilen ani bir kas tonusu kaybı. Katapleksi ile ortaya çıkan narkolepsi türüne tip 1 narkolepsi denir.

Katapleksi olmadan ortaya çıkan bir narkolepsi türü, tip 2 narkolepsi olarak bilinir. Genellikle narkolepsi ilk olarak 10 ile 30 yaşları arasındaki kişilerde görülür.

Narkolepsi ile normal uyku düzeni arasındaki fark nedir?

Bir kişinin normal uykuya dalma süreci, yavaş göz hareketi uykusu veya yavaş uyku adı verilen bir aşamayla başlar. Bu aşamada, bir kişinin beyin dalgaları ve beyin aktivite seviyeleri önemli ölçüde yavaşlar. REM uykusu yaklaşık bir saat sürdükten sonra beyin aktivitesinde bir değişiklik gözlenir ve normal REM uykusu, diğer bir deyişle REM uykusu başlar. Rüyalar sıklıkla ve çoğunlukla REM uykusu sırasında görülür.

Narkolepsi vakalarında, kişi hem gece hem de gündüz fark etmeden önce REM uykusu yaşamadan aniden REM uykusuna girebilir. Katapleksi, uyku felci veya halüsinasyonlar gibi narkolepsinin bazı belirti ve semptomları, REM uykusu sırasında beyin ve vücuttaki değişikliklere benzer, ancak derin uyku yerine uyanıklık veya uykululuk sırasında ortaya çıkar.

Narkolepsiye ne sebep olur?

Narkolepsinin nedeni sağlık uzmanları tarafından tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte, tip 1 narkolepsili kişilerin düşük hipokretin seviyelerine sahip olduğu gözlemlenmiştir. Hipokretin, insan beyninde uyanıklığı ve REM uykusunu düzenlemeye yardımcı olan önemli bir nörokimyasaldır.

Hipokretin seviyeleri, özellikle katapleksi olan kişilerde düşüktür. Hipokretin üreten beyin hücrelerinin neden kaybolduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, birçok sağlık uzmanı bunun bir bağışıklık tepkisinden kaynaklandığından şüpheleniyor.

Narkolepsinin gelişmesinde kalıtsal faktörler de rol oynar. Bununla birlikte, ebeveynlerin hastalığı çocuklarına geçirme riskinin sadece yüzde 1 civarında olduğu görülmüştür. Aile öyküsü. Ancak ailede bir kişinin narkolepsi varsa, o kişinin narkolepsi geliştirme riski 20 ila 40 kat daha fazladır.

Narkolepside hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Narkolepsi, toplumdaki durumun yanlış anlaşılmasından dolayı kişilerin mesleki ve kişisel yaşamlarında ciddi sorunlara neden olabilir. Durumun farkında olmayan kişiler, kişiyi tembel veya ilgisiz olarak görebilir. Bu, okulu veya iş performansını etkileyebilir.

İnsanlar duygusal etkileşimlerden kaçınma eğiliminde olabilir çünkü öfke veya neşe gibi güçlü duygular, karşılıklı insan ilişkilerinde zorluklara neden olabilen katalepsi gibi narkolepsi semptomlarını tetikler.

Uyku atakları, narkolepsili hastalara fiziksel zarar ve yaralanmalara neden olabilir. Örneğin, araba kullanırken narkolepsi nöbeti bir araba kazasına yol açabilir. İşyerinde yemek pişirirken veya çeşitli ekipmanlarla çalışırken saldırı, işin kesilmesine, yanıklara veya iş kazasına neden olabilir.

Narkolepsili kişilerin metabolizmalarının düşük olması nedeniyle fazla kilolu olma olasılığı daha yüksektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir