Öfkeyle Mücadele Etmenin Yöntemleri

Öfke istenilmeyen bir durumla karşılaşıldığı zaman istekler karşılanmadığında veya istekler doyurulmadığında verilen duygusal tepkileri ifade eder. Öfke denildiği zaman aklımıza hemen olumsuz durum gelmektedir. Gerçekten de öfke çoğu zaman zararları olan olumsuzluklardır. Fakat öfke doğru kontrol edildiğinde zaman son derece olumlu sonuçlar elde edilir.öfke kontrolü, öfke ile mücadele etme, öfkeyle nasıl mücadele edilir

Öfkenin Faydaları ile Zararları

Öfke mevzusu tüm canlıların doğasında yer almaktadır. Öfke yanlış giden bir durumu düzeltme yolunda etkili olabilecek bir durumları ifade eder. Kısacası hayatımızda köklü değişikliklere veya olumlu yönde adım atmaya genellikle öfkeli durumda karar vermekteyiz. Bunun yanında öfke ile zafer kazanmak için büyük bir motivasyon kaynağı da olmalıdır. Başarısızlıkla sonuçlanan bir durumda öfke kontrolü ayarlanırsa bu durum zafere adım atmayı kolaylaştırmaktadır. Öfkenin zararları ise oldukça fazla oluyor. İlk olarak kontrol edilemeyen öfke sorunu sağlık problemlerine neden olabiliyor. Öfke sırasında fiziksel olarak ise başta baş ağrısı olmak üzere pek çok önemli problemle karşılaşılır. Öfke genellikle mide rahatsızlıklarını tetiklemektedir. Bundan ziyade solunum problemlerine de davetiye çıkarmaktadır. Öfke kontrolü sağlanmadığı zaman çeşitli cilt problemleri de meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra dolaşım sorunları da baş gösteriyor. Öfke sorunu, düşük performans, tüm fiziksel problemlerin yanında konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, dikkatsizlik, uykusuzluk gibi zihinsel problemlere de davetiye çıkartıyor. Özellikle, sigara tiryakiliği, acelecilik, alkolizm, aşırı yemek yeme ay da ilaç kullanımı gibi davranış sorunlarına da neden olabilir.

Öfkeyi Kontrol Altına Tutabilmek

İnsan hayatında pek çok probleme sebep olan öfkelenme sorunu ile ilgili alınacak ancak bazı önlemler bu sorunu kolaylıkla çözebilir. Bu sorunu çözmek için ise psikolojik olarak hazırlıklı olunması gerekmekte ve oldukça özen gösterilmelidir. Öfkeyi kontrol altına tutabilmek için öncelikle öfkenize ses vermeniz gerekmektedir. Öfkenizin asıl nedenini iyi anladıktan veya bu konuyla ilgili sakin bir şekilde düşündükten sonra takıntılı olmaktan bir an önce vazgeçmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir