Ortodonti Nedir?

Ortodonti diş teli tedavisi olarak bilinen bir tedavi şeklidir. Diş teli günümüzde pek çok insanın kullanabileceği bir tedavi yöntemidir. Genelde diş bozuklukları ve diş çarpıklıkları için kullanılan ortodonti tedavileri aynı zamanda çok aralıklı dişlerin birleştirilmesi için de tercih edilebilmektedir. Diş teli takılmasında ön aşamada öncelikle dişlerin uygun konumda olması gerekir. Bu anlamda dişlerde çürük ya da boşluklar varsa giderilerek diş teli için uygun konum sağlanır. Bunun dışında tedavi süreci hastanın diş tellerine nasıl baktığı ve dişlerin iyileşme süresine göre değişebilmektedir.ortodonti nedir, ortodonti tedavisi, ortodonti tedavisi nasıl yapılır

Ortodonti tedavisinde yaş farkı gözetilmeyebilmektedir. Genel olarak 7 ya da 8 yaşların üzerindeki her insan için uygulanabilecek bir tedavidir. Buna ek olarak tedaviye erken başlanması diş teli kullanımının da daha kısa sürmesi ve tedavinin daha kolay ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir. Diş bozuklukları özellikle küçük yaşlarda çok çabuk fark edilemeyebilir. Bu da dişteki sorunun ilerlemesine neden oluyor. Diş çarpıklığı dişin temizlenmesine engel olacağı için diş çürükleri diş kayıpları daha fazla oluşur. Bu nedenle dişte çarpıklık oluştuğu durumlarda erken tedavi edilmesi önemlidir. Bunun dışında tedavi süresince diş tellerinin hasar görmemesi sağlamak da gerekir. Yapışan, asit içeren ya da sert olan yiyeceklerin yenmemesi gerekir. Aksi halde diş teli kopacağı için işlemin en baştan yeniden yapılması gerekir.

Ortodonti özel bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle maliyet olarak da diğer diş tedavilerine göre fiyatları yüksek olabilir. Diş teli fiyatlarını kullanılan diş teli malzemeleri de etkileyebilmektedir. Metal, altın gibi farklı malzeme türleri diş teli olarak kullanılabilmektedir. Metal kullanılan malzemeler diğerlerine oranla daha az dayanıklıdır. Bu nedenle dikkatli kullanılması gerekir. Ancak altın ve damon gibi malzemeler daha dayanıklı ancak fiyat olarak daha yüksek olan malzemelerdir. Pek çok insan altın ya da damon kullanmak yerine metal diş tellerini tercih ediyor. Dikkatli kullanılması halinde birkaç yıl içinde diş telleri dişlerdeki çarpıklığın giderilmesini sağlayabilmektedir. Bunun dışında ayrık dişleri için de şeffaf diş tellerinden yararlanılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir