Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş Hekimliği Fakültesini başarı ile bitirdikten sonra, Ortodonti Anabilim Dalı üzerinde eğitim görmeye devam eden ve Doktora programını bu alan üzerinde başarı ile tamamlayan kişilere verilen unvana Ortodontist denir.
Ortodonti alanında uzman olan kişiler; dişlerin çene kemikleri ile olan bağlantısını ve çene kemiklerinin de kafatası kemikleriyle olan bağlantısını derin bir şekilde incelerler. Bu sistem üzerinde meydana gelen bozuklukları tespit eder ve tedavi yöntemleri oluştururlar.ortodonti tedavisi nedir, ortodonti tedavisi kimlere uygulanır, ortodonti tedavisi nasıl yapılırOrtodontik Tedavi Ne işe Yarar?

İlk olarak ortodonti tedavisi esnasında; tedavi gören kişilerin dişlerinin yerlerinin değiştiği gözlemlenebilir bir durumdur. Dişlerinde yapısal bozukluk nedeniyle çapraşıklık bulunan ve aynı şekilde dişlerinin arasında olması gerekenden fazla bir aralık bulunan kişiler üzerinde tedavi yoluna gidilir. Bu kişiler genellikle dişlerinin yapısından hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak rahatsızlık duymaktadırlar.
Ortodontik bozuklukların bazılarında kalıtımsal problemlerin etkisi büyük olsa da genellikle bu rahatsızlıkların en önemli sebepleri çevresel faktörlerdir. Bu rahatsızlığa neden olan faktörlerden bazıları şunlardır; bebeklik dönemlerinde biberon veya emzik gibi ürünlerin çok sık kullanılması, 4 yaşından sonra da hala kullanılmaya devam edilmesi, burundan nefes alıp vermek yerine, ağız yoluyla nefes alıp verme alışkanlığının kazanılması ve bunun sürekli hale gelmesi, kalem gibi sivri cisimlerin ısırılması, parmak emilmesi ya da tırnak yenmesi vs.
Her rahatsızlıkta olduğu gibi; ortodonti tedavisi için önemli olan esas etkenlerden birisi de erken teşhistir. Erken dönemde yani; 6-7 yaş aralıklarında kontrollerin yapılması ve tedaviye başlanması olumlu sonuçların elde edilmesi konusunda faydalı olacaktır. Ortodonti tedavisi, ortalama olarak 1,5-2 yıl sürmektedir. Orta yaş ya da üstündeki kişilerde de bu rahatsızlık kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise, hastanın diş etlerinin sağlıklı olup olmadığıdır. Diş etleri iyi durumda olan her yaştan hastanın tedavisi rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir