Otomatik Vites Ehliyeti Nasıl Alınır?

Yeni yasa ile birlikte ayrı bir şekilde otomatik veya manuel vitesli araç kullanmak isteyen kişiler için iki ayrı ehliyet sürücü adaylarına sunulmaktadır. Otomatik vitesli araç kullanmak isteyen kişiler isterlerse bu ehliyete başvuru yapabilirken hem manuel hem de otomatik vitesli araç kullanmak isteyen kişiler manuel vites ehliyete başvuru yapabilirler. Genellikle yeni yeni araç kullanma isteği oluşan kişiler ve bayan sürücü adaylarının oluşturduğu bir kitleye sahip olan otomatik vites ehliyet, kişilerin tecrübe kazanmasından sonra beklentilere karşılık veremeyebilir. Çünkü otomatik vites ehliyetine sahip olan kişiler manuel vitesli araç kullanamazken, manuel vites ehliyet sahibi olan kişiler her iki çeşitteki aracı kullanabilirler. Otomatik vites ehliyet sahibi olan sürücüler manuel vitesli araç kullanımında çeşitli para cezalarını maruz kalmaktadırlar.otomatik vites ehliyeti, otomatik araç ehliyeti fiyatları, ehliyet fiyatları

Otomatik Vites Ehliyetinin Eğitimi

Sürücü kursuna başvuran kişilere sunulan iki çeşit ehliyet vardır. Birisi otomatik vites diğeri ise manuel vites ehliyettir. Sürücü adayı herhangi bir ehliyet türünü seçmesinden sonra teorik derslerde vites farkı olmadan dersleri görecektir. Ancak teori sınavını geçen kişiler sonrasında akan trafikte toplamda 12 saat boyunca seçtikleri vitesli araç grubuna göre eğitimler almaktadırlar. Akan trafikte alınan dersler sonrasında yapılacak olan direksiyon sınavında da bu fark ortaya çıkmaktadır. Otomatik vites ehliyet gurubunda olan kişiler teori sınavından sonra gelen eğitimler ve direksiyon sınavlarında otomatik vitesli araçlar kullanmaktadırlar. Otomatik vites ehliyet sahibi olan kişiler isterlerse sonrasında ehliyetlerini manuel ehliyet olarak değiştirebilirler. Ancak bu değişim için sürücülerden tekrar sınava girmeleri istenecektir. Ayrıca sürücü kursu ücreti, sınav harcı ve ehliyet ücreti de bu ücretlerin üzerine eklenecektir.

Otomatik Vites Ehliyetin Kitlesi

Otomatik vites ehliyetine sahip olmak isteyen kişiler genellikle bayanlardan oluşan kitlelerdir. Bunun nedeni olarak ise bayanların trafikte heyecanlanması veya manuel vitesli araçları kullanmakta yaşadıkları sorunlar gösterilebilir. Bayanların otomatik vitesli araçlara daha yatkın olduğu düşünülürse otomatik vites ehliyet tercihinde bulunan bayanların daha doğru bir tercihte bulundukları ortaya çıkmaktadır. Otomatik vitesli araçların kullanımının daha kolay olması da bu seçimde önemli rol oynamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir