Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas midenin arka tarafında bulunan bir organdır. Vücut için gerekli enzimleri salgılayan pankreas midenin arka kısmında saklı bir şekilde durduğu için, teşhis ve tanı gecikebiliyor. İşlenen besinlerin sindirimini yapıp, faydalı olanları ayrıştırdıktan sonra, kalan posayı bağırsaklara aktarır. Pankreas aynı zamanda kan şekerinin düzenlenmesi için gerekli olan hormonlarınüretimini yapar. Pankreasta bulunan hücreler bazı nedenlere bağlı olarak işlevini yitirir. İşlevini yapamayan hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünmeye ve çoğalmaya başlar. Bölünen hücreler tümör şeklini alır ve bu tümörlere pankreas kanseri adı verilir.pankreas kanseri, pankreas kanseri belirtisi, pankreas kanseri tedavisi

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bulgular basit bir mide hastalığı gibi başladığı için kanser için erken teşhis olasılığı gecikebiliyor. Dolgunluk, iştahsızlık ve şişkinlik pankreas kanserinin ilk evresinde görülen belirtilerdir. Birçok hastada şeker hastalığı ile başlayan hastalık fark edilemez ve şeker hastalığı tedavisi başlanır. Bu yüzden genç yaşta şeker hastalığı başlayan veya ailesinde şeker hastalığı öyküsü olmayanlar, tedaviye başlamadan mutlaka şeker hastalığının sebeplerini tetkik ettirmelidir. Hastalık ilk evrede sonra daha şiddetli belirtiler göstermeye başlıyor. Şiddetli karın ağrıları, sırt ağrısı, kilo kaybı ve karın kısmında fark edilir şişlikler görülmesi hastalığın artık ileri evrelere geldiğini gösteren belirtilerdir. Bu yüzden pankreas kanserinde erken teşhis ve tanı son derece önemlidir. İleri evrelerde tedavi yöntemleri yetersiz kalabiliyor.

Pankreas Kanseri Nasıl Tedavi Ediliyor?

Pankreasta bulunan tümörün alınması için cerrahi yöntem uygulanır. Radyoterapi ise ameliyat olan veya olmayan tüm hastalarda uygulanan tedavi yöntemidir. İleri evrelerde hastaların tedaviye gösterdiği tepkilere göre, kemoterapi ve radyoterapi tedavisi birlikte uygulanır. Yeni teknoloji tedavi yöntemleri ve cihazlarla hareketli tümörler bile ışın tedavisi ile tam isabet ile yok edilebiliyor.

Pankreas Kanserinin Nedenleri?

Genetik faktörler tüm kanser türlerinde en etkili neden olarak görülüyor. Sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanımı da pankreas kanserlerinin nedenleri arasında yer alıyor. Aşırı kilo ve şeker hastalığının da kanseri tetiklediği belirtilmektedir. Pankreatit atakları ve safra kesesi taşlarının da bazılarında kanser riski oluşturduğu izlenmiştir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis hayat kurtarır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir