Para Biriktirmek İsteyenlere Muazzam Öneriler

Bütçe analizi yapınız: Hesabınızı kitabınızı yapmadan yola çıkmak en büyük yanlış olduğunun bilincinde olmalısınız. Gelir gider dengesini anlayabilmek için tabloyu net görmeniz gerekmektedir. Kağıt kalem alarak kağıdın bir tarafına gelirinizi diğer tarafa giderlerinizi yazınız. Aylık giderleriniz arasında kira, fatura, gıda giderleriniz, yemek paranız, dışarıda eğlenmek için harcamalarınız, kıyafet alışverişi ve ya buna benzer tüm para götüren öğeleri listeleme yapmalısınız. Geliriniz ile gideriniz karşılaştırdığınızda ne kadar paranız kalıyor hesaplamanız gerekir.para biriktirme yolları, para nasıl biriktirilir, kolayca para biriktirmeZaruri ihtiyaçlarınızı belirleyerek o doğrultuda ilerleyin: Para biriktirmek için ikinci adım zaruri ihtiyaçları belirlenmesidir. Kira, kredi taksiti, gıda masrafı ve elektrik su faturası gibi her ay ödenmesi zorunlu olan giderleri bir yere not ediniz. Taviz vermeyeceğiniz ödemeleri kesinlikle aksatmamalısınız çünkü ödemediğiniz her fatura öbür ay cebinizden daha fazla para çıkmasına neden olacaktır.

Kredi kartınızı iptal ederek kendinizi kontrol altına alın: Arkadaş ve ya eş dosttan para istemek yerine kredi kartına sarılan kişiler ödeme zamanı geldiğinde yalnızca borcun asgariyesini ödeyebilirler. Ödenmeyen her borç faizle birleştiği zaman kişinin hayatını zindana çevrilir. Eğer ki, kredi kartınızı kullanırken kendinizi durduramayıp gereksiz alışverişler yapıyorsanız kredi kartınızı kapattırmanız gerekir. Kredi kartsız yaşayamam diyen kişilerdenseniz kartın limitini azalttın.

Hafta sonunda alışveriş merkezlerine gitmeyerek kendinizi dizginleyin: Tüm mağazalar yan yana olması ve aklınızda hiç alışveriş yapmak yokken elinizde torbalarla eve geri dönenlerdenseniz bütçe analizi şarttır. Bu tuzağa düşmemek için hafta sonunuzu açık alanda gezerek geçiriniz. Doğada yürüyüş yaparak bir çay bahçesinde bir şeyler içmelisiniz. Mesela sinemaya gitmek isterseniz geç saatleri tercih edin ki mağazalar siz gittiğinizde kapalı olsun alışveriş yapmayın.

İhtiyacınız olmayanları almayarak önlem alın: Yeni bir eşya ve ya kıyafet alacağınızda kendinize sorun gerçekten bu eşyaya ihtiyacım var mı yok mu iyice ince düşünün. Herhangi bir model bir ürünün her rengini almayı onlarca takım elbise almayı bırakmalısınız. Bu yöntemi alacağınız her malzeme için kullanabilir ve gereksiz harcamalarınızı engellemiş olursunuz. Gıda alışverişlerinizi yapmadan önce kesinlikle bir liste hazırlamalısınız ve listede olmayan hiçbir şeyi almayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir