Para Harcamayı Durdurmanın Yolları

Para harcamak maalesef hayatın gerekliliklerinden bir tanesi ancak bazıları bu işi o kadar abartabilir ki, harcama yapmadan duramaz bir hale gelebiliyorlar. Fakat parayı ihtiyaçlarımız için harcamamız gerekse de, her zaman ufak bir kısmını da yatırıma ayırarak geleceğimizi garanti altına almak gerekir. Para harcamadan duramıyorum diyenler ise maalesef bu büyük fırsatı kaçırıyor, genellikle kazandıklarından da fazla harcayarak kendilerini borç içerisinde bulabiliyor. Harcama yapmadan duramayanların kendilerine sormaları gereken ilk soru, satın aldıkları ürün ve hizmete gerçekten ihtiyaç duyup duymadıkları. Pek çok insan, alışverişin keyfinden dolayı ihtiyaçlarının oldukça dışına çıkıyor ve para harcamanın kendisini çok eğlendirici bulabiliyor. Halbuki yapılan araştırmalar, satın alma kaynaklı mutlulukların genellikle çok kısa sürdüğünü, esas mutluluğun insanın bir şeyler üretmesiyle birlikte ortaya çıktığını gösteriyor.para harcamayı nasıl keseriz, para harcamayı kesme, para harcamayı durdurma

Harcamalarınızı sınırlayabilmek için aldığınız ürünlerin fişlerini de saklayabilir ve her ay sonunda o ayki harcamaların fişlerini yeniden gözden geçirme imkanına erişebilirsiniz. Böylelikle ay sonunda aslında gereksiz ne kadar çok harcama yaptığınızı görme ve bundan pişman olma şansınız da artar. Paranın küçük miktarlar halinde çıkması pek çok kişiyi rahatsız etmezken, bu küçük miktarların ne kadar büyük bir toplama denk geldiğini görmek genelde oldukça etkileyici bir izlenim bırakır. Para harcamadan duramıyorsanız en azından aldığınız ürünlerin maliyetlerini düşürerek biraz tasarruf yapmayı da denemelisiniz. Bir şeyi almadan önce o ürünün internetteki farklı sitelerdeki fiyatlarını gözden geçirebilir sonrasında fiyat karşılaştırma sitelerinden faydalanabilir ve o ürünü sadece kampanyaya girdiği zaman alabilirsiniz. Böylelikle en azından harcamalarınızın daha makul düzeylere düşme ihtimali vardır.

Kredi kartları da harcama dürtüsünü körükleyen etkenler arasında yer alıyor. Eğer günlük yaşantınız için aldığınız maaş yeterliyse ya da illa ki karttan borçlanmaya ihtiyacınız yoksa, kartınızı kapatınız. Yanınızda kartınız olmadığında ve her ödemeyi cebinizdeki paradan yapmanız gerektiğinde, aslında ne kadar parayı alışverişe harcadığınızı fark edeceksiniz ve bu durum biraz moralinizi bozabilir. Fakat bozulan moraliniz muhtemelen harcama yapmanıza da engeldir. Elbette aylık bir gelir gider dengesi oluşturmak ve bunu bütçe planlaması şeklinde yapmak da harcamalarınızı düzene girmesine yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir