Prematüre Bebek Gelişimi

Prematüre doğum gebeliğin 37 haftasından önce gerçekleşen erken doğumlara denmektedir. Bu şekilde doğan bebeklere ise “prematüre bebek” denir. Türkiye de prematüre bebek doğumu azımsanmayacak oranda sık görülmektedir. Bu sebeple prematüre bebeklerin doğumundan gelişimine, beslenmesinden bakımına kadar bir çok konuda anne ve babaların bilgilendirilmeleri gerekmektedir.prematüre bebek, prematüre bebek gelişimi nasıldır, prematüre bebeklerin yaşam süreci

Prematüre doğumlar ileri derecede ve sınırda doğum olarak ikiye ayrılabilir. Eğer bebek 24-31 hafta arasında doğmuşsa ileri derecede prematüre’dir. Hem 24-31 haftalar arasında doğmuşsa ve kilosu da çok düşükse (1,5 kilo ve aşağısı) budurmda “çok düşük doğum ağırlıklı bebek” denilir. 36-37. hafta arasında doğanlar ise sınırda prematüredir.

 Prematüre Bebek gelişimi

Prematüre bebekler doğduklarında diğer bebekler gibi kırmızı ve şiş görünümlü değildirler. Şeffaf  bir görünümleri vardır. Damarları cildin üzerinde belirgin bir şekilde görülür, cilt oldukça gevşektir, teninde ufak ve yumuşak tüyler vardır. Cinsiyet organları tam gelişmemiştir. Emme refleksleri gelişmediğinden annelerini ememezler, özel yöntemlerle uzmanlarca tarafından  beslenirler.  Vücut ısılarını koruyamazlar çünkü yağ dokuları tam olarak gelişmemiştir. Solunum güçlüğü çekerler, zaman zaman kısa süreli solunum durması gözlenebilir. Anlayacağınız anne karnında gelişim sürelerini tamalamadan doğdukları içinbir çok sıkıntı yaşarlar.

Tıbii gelişmelerle beraber eskisine oranla prematür bebeklerin yaşama sansları oldukça artmış durumdadır. Neredeyse parmak bebek olarak adlandırılabilcek küçüklükte bebekler (100 gr civarı) dahi %5o yaşa tutunabilmektedir. Ancak bu doğum sonrası ilk müdahale ve özel bakımla mümkün olabilmektedir. Doğduklarında yoğun bakıma alınmalı ve uzun süre kuvözde kalmaları gerekmetedir. Bebeğin durumuna göre solunum cihazına bağlanamaları da çoğu zaman gerekli olabilmektedir.

Prematüre bebekler gelişme süresinde çeşitli sorunlar yaşarlar.

Bunlar;

Enfeksiyon riski

Cilt bakımı sorunları

Beslenme sorunları (Çünkü emme refleksleri gelişmemiştir)

Uyku sorunları

Prematüre bebeklerin hastaneden taburcu olduktan sonra evde bakımlarıda özenle ve tavsiyelere uygun olarak yapılmalıdır. Çünkü yapılan yanlışlar bebeğin tekrar hastaneye yatmasına sebep olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir