Prostat Kanserinde Sağlıksız Beslenme Tetikleyici Olabiliyor

Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve fazla kilolu olmak kanserin en önemli nedenlerinden bazılarıdır. Erkeklerin kabusu olan prostat kanseri de bu nedenlere duyarlıdır ve görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Her yıl dünya çapında 1 milyondan fazla erkek prostat kanseri geliştiriyor. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları sigara içmek kadar kötüdür. Kanser vakalarının yüzde otuzu sigara ve yüzde 35’i sağlıksız beslenme ile ilişkilidir. Türkiye’de her beş erkekten biri prostat kanseri geliştiriyor. Sağlıksız diyetler, hareketsiz yaşam tarzları ve fazla kilo, yaşam kalitemizi düşürür. Bu durum sadece kansere değil tüm hastalıklara yol açıyor ve 5 yıl içinde, duracağı söylenmedikçe sayılarının yaklaşık yüzde 25 artacağı tahmin ediliyor.prostat kanseri, prostat kanseri nedenleri, prostat kanserinin tetikleyicileri

Prostat kanserinin belirtileri nelerdir?

  • İdrar yapma zorluğu
  • Sık idrara çıkma
  • İdrarda kan
  • Sırt ağrısı
  • Kilo kaybı

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir?

Erken teşhisle tedavi edilebilen bir kanserdir. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, hormon tedavisi, radyasyon tedavisi ve ameliyat yer alır. Uzmanlar, hastanın durumuna göre hangi tedavinin kullanılacağını belirleyecektir. Tüm bu tedavilerin amacı kanser hücrelerini yok etmektir. Cerrahi yöntem prostat bezini ve tümörün yayıldığı organları çıkarır.

Hareketsiz çocukların sağlığı tehlikede

Çocukluk döneminde sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirilmelidir. Ebeveynler ayrıca sağlıklı ve sağlıklı yaşam tarzları yiyerek çocuklarına örnek olmalıdır. Sağlık açısından tehlikeli olan sağlıksız diyetlerin yanı sıra sağlıksız yaşam tarzları da çocukların geleceğini tehdit etmektedir. Önceleri çocuklar parklarda ve bahçelerde aktif oyunlar oynadılar, şimdi hareketsiz kalıyorlar, televizyon, bilgisayar ve tablet ile oynuyorlar.

Domates Yiyerek Kanser Riskini Azaltın

Amerika Birleşik Devletleri ve İskandinav ülkelerinde prostat kanseri çok yaygınken, Akdeniz ülkeleri ve Japonya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerde daha az yaygındır. Bunun nedeni tamamen diyettir. Amerika ve Kuzey Avrupa’da et, un ve yüksek kalorili besinler tüketilirken, prostat kanseri oranlarının düşük olduğu ülkelerde sebze ve meyve, zeytinyağı ve balık başta olmak üzere domates tüketimi çok daha fazla. Özellikle bol sebze ve meyve, daha az kırmızı et ve daha çok balık yemelisiniz.

Bilimsel araştırmalar, domateslerde bulunan likopen adlı bir maddenin prostat kanserini önleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Likopen, prostat kanserini önlemede en güçlü bileşendir. Örneğin Harvard Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmada 45.000 sağlıklı insan 30 yıl boyunca izlendi, ancak bu kişilerin bir kısmı 30 yıl içinde prostat kanseri geliştirdi. Hepsinin diyetlerini incelediklerinde prostat kanseri olmayanların çok fazla domates yediği ortaya çıktı. Bu nedenle, bir kişi ne kadar çok domates yerse, prostat kanserine yakalanma riski o kadar düşük olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir